Darmera peltata - tarczownica tarczowata
Opis
Darmera peltata - tarczownica tarczowate
rodzina: Saxifragaceae
pochodzenie: zachodnia część Ameryki Północnej
stanowisko: zacienione, wilgotne, gleba zasobna
opis: wzrost 50-70 cm
kwitnienie: IV-V
na 1m2: 3 do 6 sztuk
Wygląda trochę jak miniaturowa gunera. Ciemnozielone, mocno powcinane, masywne liście od wiosny do jesieni tworzą doskonałą okrywę. Prezentowane na zdjęciach kwiaty pojawiają się wczesną wiosną, wyrastają wprost z ziemi - liście pojawią się dopiero po ich przekwitnięciu. Tarczownica najlepiej się czuje w miejscu zacienionym i wilgotnym (wysadzona w miejscu nasłonecznionym będzie wymagała stale wilgotnej gleby). Nadaje się doskonalę do obsadzania schodzących do wody skarp, brzegów stawów, strumieni.
Roślina wyróżniona AGM (Award of Garden Merit) – nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodowe.
Opinie (1)
Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »
Katarzyna
Niesamowita roślina. Początkowo wydaje się być mało atrakcyjna - pączki wychodzące wprost z ziemi. Dopiero jak zakwitnie - to CUDO!!!!!! U mnie rośnie do południa w cieniu, potem w słońcu do popołudnia. Posadziłam ją pod spływem z rynny. Jak nie ma deszczu to mocno podlewam. Rosnący obok kaczeniec błotny też się załapuje na wilgoć. Niestety wychodzące z ziemi pąki kwiatowe są bardzo wrażliwe na wiosenne przymrozki. Jak zapowiadają przymrozki to biegam z włókniną (potrójnie złożoną tak na wszelki wypadek) i pieczołowicie okrywam. I jakoś daje radę. Tylko jak było -8 to niestety włóknina też nie pomogła ale sama roślina nie zmarzła, tylko pączki bo łodygi dobrze przetrzymały te minusy. Rozrasta się umiarkowanie. Zbyt głęboko posadzona bardzo się męczy. Najlepiej ją sadzić jak irysy bródkowe.