Meconopsis betonicifolia - Mekonops bukwicolistny

Dostępność: jest
Cena: 20,00 zł 20.00
ilość szt.

towar niedostępny

Dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Meconopsis betonicifolia - Mekonops bukwicolistny
rodzina: Papaveraceae
pochodzenie: Tybet
mrozoodporność: strefy 3 do 8
stanowisko: półcieniste, cieniste, chłodne; gleba wilgotna, przepuszczalna, lekko kwaśna
wysokość: 80-120 cm
kwitnienie: V

Mekonops bukwicolistny, zwany też niebieskim makiem lub makiem himalajskim, to roślina o bardzo świeżym rodowodzie: został znaleziony w Tybecie dopiero w 1912 roku. Jest rośliną pożądaną przez wielu poszukiwaczy ogrodniczych ciekawostek - kolor kwiatów jest naprawdę bardzo piękny, pięknie na tle płatków wyglądają żółte pręciki. Mekonops jest też rośliną-wyzwaniem: nie zawsze się udaje, żyje stosunkowo krótko. Jeśli chcemy, żeby żył dłużej, w pierwszym roku trzeba usunąć zawiązane pąkówki.

Czego potrzebuje mekonops: wilgotnego, cienistego i osłoniętego stanowiska. Zimą nie służy mu cykl zamarzanie-rozmarzanie: bardzo dobrze znosi zimy o stale bardzo niskich temperaturach. Latem powinien mieć stosunkowo chłodno i stale wilgotno. Gleba kwaśna lub obojętna (im kwaśniejsza tym bardziej niebieski kolor kwiatów - w zasadowej kwiaty są zabarwione fioletem). Dobrze będzie się czuł np. z różanecznikami (podobny odczyn gleby) rosnącymi nad strumieniem (chłód i wilgoć w podłożu i powietrzu).

Mimo pewnych trudności mekonops bukwicolistny został wyróżniony AGM (Award of Garden Merit) – nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodowe.

 

Opinie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl