Pistia stratiotes - topian osokowaty

Dostępność: jest
Cena: 8,00 zł 8.00
ilość szt.

towar niedostępny

Dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Pistia stratiotes - topian osokowaty
rodzina: Araceae
stanowisko: słoneczne; roślina pływająca
wysokość: 10-25 cm

Pistia, „sałata wodna”, topian - niezwykła tropikalna roślina pływająca. Robi na całym świecie zawrotną karierę jako naturalna oczyszczalnia ścieków - rzeczywiście jej zdolności pobierania azotu z wody nie przebije żadna inna roślina. W niektórych regionach świata, tam gdzie pistia nie wymarza np. na niektórych akwenach afrykańskich, stała się uciążliwym chwastem wypierającym rodzime rośliny wodne i zarastającym całe zbiorniki - z tego powodu znalazła się na liście gatunków zabronionych. W sadzawkach i stawach naszej strefy klimatycznej pistia jest jednak w dalszym ciągu niegroźna i bardzo pożyteczna: jej korzenie pobierają związki pokarmowe wprost z wody wyjaławiając ją w ten sposób i znacznie obniżając populację glonów. W ciągu 2 tygodni, na żyznym zbiorniku, pistia potrafi potroić swoją masę.

Pistia należy do rodziny obrazkowatych, mało kto jednak widział jej kwiat - pokazujemy jego duże powiększenie na ostatnim zdjęciu (ma niecały centymetr wysokości i umieszczony jest na dnie rozety liści, po zewnętrznej stronie).

Nie należy pozwolić, żeby po przymrozkach roślina opadła na dno - wszystkie pobrane związki pokarmowe wróciłyby z powrotem do wody użyźniając ją w ten sposób. Pod koniec września lub w październiku należy usunąć pistię na kompost - wiosną i latem następnego roku będzie doskonałym materiałem do mulczowania roślin takich jak np. hosty.

Opinie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl