Rośliny chronione w Polsce
Dla wielu roślin, które zagrożone są wyginięciem i zostały objęte ochroną, możemy stworzyć warunki w ogrodach i parkach i cieszyć się ich - coraz rzadszym w naturze - widokiem. Pochodzą z różnych środowisk - do ich uprawy potrzeba zróżnicowanych warunków. W naszym własnym ogrodzie wypraktykowaliśmy uprawę w zagłębionych kontenerach (duże donice, kasty murarskie wkopane w grunt i zamaskowane), co pozwala na indywidualne skomponowanie podłoża odpowiedniego do wymagań konkretnej rośliny.
Roślin tych nie wolno pozyskiwać z natury: te, które znajdują się w naszej ofercie pochodzą z kultury ogrodniczej, są namnażane przez nas w laboratorium, uprawiane w ogrodzie. Polecamy je na ścieżki dydaktyczne przy parkach krajobrazowych, ośrodkach edukacyjnych.
Allium angulosum - czosnek kątowaty

W Polsce można spotkać ten czosnek na mokrych łąkach, częściej w południowej części kraju i w dolinach rzek (Bug, Odra, Wisła). W okresie kwitnienia chętnie odwiedzany przez błonkoskrzydłe i motyle.
Dostępność: jest
Allium ursinum - czosnek niedźwiedzi

W naturze porasta żyzne i wilgotne lasy bukowe lub inne liściaste, częsty nad strumieniami - w Polsce na stanowiskach naturalnych objęty jest ochroną. Wiosną kwitnie masowo. Chętnie sadzony w cienistych, wilgotnych ogrodach i parkach a niegdyś - ważna roślina przyklasztornych herbariów w całej Europie.
Dostępność: jest
Angelica archangelica - Arcydzięgiel litwor

Na wilgotnej łące wspaniała roślina architektoniczna - wysoka, pokaźna. Jest rośliną dwuletnią. W nazwie zawarta jest informacja, że to roślina aniołów (w łacinie i w nazwach ludowych: anielskie ziele, archangielski korzeń, anielski korzeń). Objęta w Polsce częściową ochroną choć w dalszym ciągu przez jednych tępiona jako barszcz Sosnowskiego, przez innych pozyskiwana jako materiał zielarski.
Dostępność: jest
Blechnum spicant - podrzeń żebrowiec

Paproć o ciemnozielonych frondach: płone tworzą rozetę, zarodnikonośne są pionowe, zimozielone i wyrastają ze środka kępy. Łodyżki czarne. Wymaga miejsca cienistego i stale wilgotnego.
Dostępność: jest
Cyclamen purpurascens - cyklamen purpurowy

Rodzimy gatunek cyklamena - spotykany w południowej i środkowej części Europy, w Polsce można go znaleźć w Sudetach. Niewielki, liście okrągłe ze srebrzystym wzorkiem, kwiaty różowe i ciemnoróżowe. Wymaga stanowiska ocienionego, dobrze radzi sobie posadzony między korzeniami drzew lub między kamieniami na ocienionych skalniakach.
Dostępność: brak towaru
Cypripedium calceolus - obuwik pospolity

Rodzimy i najokazalszy gatunek storczyka: można go spotkać w całej Polsce, stanowiska są jednak zazwyczaj pojedyncze i mocno rozproszone.
Dostępność: jest
Dactylorhiza maculata - kukułka plamista

Kukułka plamista, stoplamek to rodzimy storczyk o prostej, grubej łodydze, na której szczycie w maju pojawiają się różowe kwiaty zebrane w zwarty kłosowaty kwiatostan. Liście nakrapiane licznymi, ciemnymi plamami. W Polsce dość rozpowszechniony, spotykany na mokrych łąkach, torfowiskach - jest jednak rośliną chronioną. W ogrodzie wymaga przede wszystkim stanowiska wilgotnego.
Dostępność: jest
Dactylorhiza majalis - kukułka szerokolistna

Kukułka szerokolistna zwana także storczykiem szerokolistnym, stoplamkiem szerokolistnym to rodzimy storczyk o prostej, grubej łodydze, na której szczycie w maju pojawiają się różowe kwiaty zebrane w zwarty kłosowaty kwiatostan.
Dostępność: jest
Dactylorhiza praetermissa - kukułka zaniedbana, stoplamek zaniedbany

Kukułka zaniedbana to nazwa zdecydowanie krzywdząca dla tego storczyka. Na grubej, pustej w środku łodydze niesie wysoki i gruby kwiatostan (rekordowe kwiatostany składają się z 70-80 pojedynczych kwiatów!), osobniki uprawiane w naszym ogrodzie są okazalsze niż nasze stoplamki szerokolistny czy plamisty.
Dostępność: jest
Dactylorhiza species - kukułka

Kukułka, storczyk szerokolistny, stoplamek to rodzimy storczyk o prostej, grubej łodydze, na której szczycie w maju pojawiają się różowe kwiaty zebrane w zwarty kłosowaty kwiatostan. Liście mniej lub bardziej nakrapiane ciemnymi plamami. W Polsce dość rozpowszechniony na całym niżu, porasta mokre łąki, torfowiska jest jednak rośliną chronioną. Rośliny te bardzo łatwo krzyżują się między gatunkami, u osobników otrzymanych z siewu często występują różnice w wysokości, kształcie kwiatów, wybarwieniu liści.
Dostępność: brak towaru
Dianthus superbus - goździk pyszny

Wspaniały goździk, gość mokrych łąk (szczególnie w wyżej położonych, a tym samym bardziej suchych partiach). Pyszne, niezwykle finezyjnie powycinane kwiaty wyniesione są dość wysoko nad rozetę lancetowatych liści. Pachnie słodko i niezwykle intensywnie.
Dostępność: brak towaru
Echium russicum - żmijowiec czerwony

Roślina kserotermicznej murawy, a więc jej żywiołem jest stanowisko słoneczne, gorące, suche. Liście i pędy ma owłosione (zapobiega to nadmiernej utracie wody); liście tworzą rozetę schowaną nisko wśród traw, w okresie kwitnienia żmijowiec osiąga wysokość nawet 1m. Kwitnienie przypada na okres od końca czerwca do sierpnia i trwa przeciętnie 2 do 3 tygodni. Wspaniała roślina miododajna. Sadzić na słonecznych rabatach, skalniakach.
Dostępność: brak towaru
Epipactis palustris - kruszczyk błotny

Kruszczyk błotny to jeden z piękniejszych rodzimych storczyków. Spotkać go można na mokrych łąkach, torfowiskach, łęgach i innych otwartych obszarach przynajmniej okresowo podmokłych.
Dostępność: jest
Eryngium maritimum - mikołajek nadmorski

Mikołajek występujący także w Polsce w siedliskach naturalnych: porasta wydmy nad Morzem Bałtyckim. Doskonale przystosowany jest do trudnych warunków panujących w tym środowisku.
Dostępność: brak towaru
Fritillaria meleagris - szachownica kostkowata

Szachownica kostkowata nazwę zawdzięcza zadziwiającemu rysunkowi kratki na swych dużych kwiatach w odcieniach fioletu i bieli. Tutaj w ofercie mieszanka kolorów.
Dostępność: brak towaru
Galium mollugo - przytulia zwyczajna

Skromna roślina o licznych, niedużych, czysto białych kwiatkach - na łące w apogeum kwitnienia tworzą białe chmury. Płożąca, ewentualnie wspierająca się na wyższych roślinach sąsiadujących.
Dostępność: brak towaru
Gladiolus imbricatus - mieczyk dachówkowaty

Gatunek rodzimy, występujący na mokrych łąkach - jednak na stanowiskach naturalnych coraz mniej liczny, zagrożony. Tworzy w naturze i w warunkach ogrodowych skupiska składające się z roślin dorastających do 80 cm. Kwitnie z początkiem lata.
Dostępność: jest
Gladiolus imbricatus - mieczyk dachówkowaty (bulwki 5 szt.)

Gatunek rodzimy, występujący na mokrych łąkach - jednak na stanowiskach naturalnych coraz mniej liczny, zagrożony. Tworzy w naturze i w warunkach ogrodowych skupiska składające się z roślin dorastających do 80 cm. Kwitnie z początkiem lata.
Dostępność: brak towaru
Gladiolus palustris - mieczyk błotny

Jeszcze do połowy XX w. dość pospolity gatunek rodzimy występujący na mokrych łąkach. Obecnie pod ścisłą ochroną, od początku XXI w. na stanowiskach naturalnych objęty programem reintrodukcji przy naszym udziale.
Dostępność: jest
Gratiola officinalis - konitrut lekarski

Skromna roślina o niepozornych, białych kwiatkach i niczym niewyróżniających się liściach. Dzięki zdolności życia zarówno na wilgotnych stanowiskach na lądzie jak i w płytszej wodzie, konitrut jest jednak niezastąpiony do maskowania brzydkich brzegów.
Dostępność: brak towaru
Hepatica acutiloba - przylaszczka amerykańska

Kwiaty białe, czasem leciutko podbite fioletem. Najlepiej czuje się w ogrodzie na stanowisku zbliżonym do leśnego - dobrze rośnie w cieniu drzew i krzewów, gleba powinna zawierać kompost liściowy.
Dostępność: jest
Hepatica nobilis - przylaszczka pospolita

Urocza, maleńka bylina występująca w liściastych lasach całej Europy. W ogrodzie wymaga stanowiska ocienionego, zasobnego w kompost i lekko zasadowego.
Dostępność: brak towaru
Lathyrus palustris - groszek błotny

Subtelny i delikatny, lekko staroświecki. Na wilgotnej łące jest miłym akcentem, swoje wiotkie łodygi opiera o wyższe trawy i inne rośliny użyczając im swoich kwiatów. W Polsce wciąż jeszcze spotykany, od 2014r. znajduje się pod ochroną.
Dostępność: brak towaru
Leucoium vernum - śnieżyca wiosenna

Roślina cebulowa, długowieczna i niekłopotliwa. Melduje się z kwiatami jako jedna z pierwszych na przedwiośniu - chętnie odwiedzana przez pierwsze wiosenne trzmiele i pszczoły. Kwiaty białe, dzwonkowate z charakterystycznymi zielonymi lub żółtozielonymi „kropelkami” na końcówkach zrośniętych płatków.
Dostępność: brak towaru
Marsilea quadrifolia - marsylia czterolistna

Przypominająca do złudzenia czterolistną koniczynę niewielka paproć wodna (na wiosnę jej młode liście - jak u większości paproci - wyrastają na kształt pastorałów).
Dostępność: jest
Matteucia struthiopteris - pióropusznik strusi

Wspaniała, duża paproć idealna do mokrych i podmokłych cienistych zakątków. Szybko się rozwija wypełniając dostępną przestrzeń. Tworzy okazałe, wyprostowane kępy. Idealna nad brzegi dużych stawów, strumieni. Świetna w nasadzeniach masowych. Frondy są jasnozielone, zarodnikonośne frondy jesienią najpierw ciemnozielone, szybko brązowieją i są w zasadzie całe zajęte przez zarodniki (mogą wyglądać wręcz na uschnięte!).
Dostępność: jest
Menyanthes trifoliata - bobrek trójlistkowy

W maju z pełzającego kłącza wyrastają najpierw liczne, gwiazdkowate, zebrane na łodygach po kilka lub kilkanaście, białe i jasnoróżowe kwiaty.
Dostępność: jest
Nymphoides peltata - grzybieńczyk

Grzybieńczyk to „fałszywa” lilia wodna: okrągłe pływające liście i kłącza zakorzenione w dnie na głębokości około 0,5m tak bardzo przypominają miniaturowego grzybienia.
Dostępność: brak towaru
Osmunda regalis - długosz królewski

Długosz królewski to bardzo duża, nadwodna paproć. W miejscach o dostatecznej wilgotności może rosną na stanowisku słonecznym. Preferuje gleby kwaśne.
Dostępność: jest
Phyllitis scolopendrium - języcznik zwyczajny

Interesująca paproć o lancetowatych, zielonych, lśniących liściach. Wymaga podłoża dobrze zdrenowanego. Może być wysadzona na północnej stronie skalniaka: będzie jej służył chłód i cień, dobrze jest jednak gdy podłoże nie przesycha całkowicie.
Dostępność: jest
Polemonium caeruleum - wielosił błękitny

Świetna roślina na wilgotne łąki, brzegi stawów – podłoże nie może podsychać. Bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację.
Dostępność: jest
Polypodium vulgare - paprotka zwyczajna

Paprotka zwyczajna występuje w całej Polsce jako podszyt lasów. Jej liście są bardzo trwałe - zimozielone, rzadko wymagają kosmetycznego przycinania po zimie. Dobra odmiana na skalniaki: wytrzymała na suszę, tolerująca stanowisko słoneczne lub jasny cień.
Dostępność: jest
Polystichum braunii - paprotnik Brauna

Kosmopolityczny gatunek paproci spotykany także (choć rzadko) w Polsce. Preferuje miejsca chłodne i wilgotne. Długie liście zebrane są w rozetę, ciemnozielone, wyprostowane.
Dostępność: brak towaru
Ranunculus lingua „Grandiflora” - jaskier wielki

Roślina wodna, którą często spotka się nad brzegami rzek, na torfowiskach i starorzeczach. Zaczyna wegetację wczesną wiosną. Liście lancetowate, pierwsze wiosenne liście brązowe, z czasem zielenieją.
Dostępność: jest
Salvinia natans - salwinia pływająca

Pływająca paproć wodna, która pokrywa powierzchnię wody gęstym, zamszowym kożuszkiem dodając sadzawce ciekawej faktury i szmaragdowozielonego koloru.
Dostępność: jest

- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa wysmukła
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Eichhornia crassipes - hiacynt wodny
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Calla palustris - czermień błotna
- Geranium x magnificum - bodziszek wspaniały
- Kosz do wysadzania roślin wodnych 19x19 cm
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Cyclamen coum „Pink” - cyklamen dyskowaty różowy

Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »