W naszych warunkach klimatycznych grzybienie tropikalne wymagają trochę zachodu (chyba że chcemy potraktować je jako rośliny jednoroczne). Zimą nie mogą pozostać w oczku wodnym. Mogą zimować w ogrodzie zimowym lub w postaci bulw oddzielonych jesienią od kłącza, w chłodnym miejscu (około 15-18 stopni C). Najlepiej przechowywać je w delikatnie wilgotnym piasku, torfie lub perlicie. Posadzić do pojemników i wstawić do oczka wodnego gdy temperatura w oczku osiągnie minimum 20 stopni.
Im płycej są posadzone (poziom wody ok. 20 cm nad koroną rośliny), tym obficiej kwitną; natomiast im głębiej tym większe kwiaty wydają.

Kwiaty gwiaździste, prawie białe, z niebieskimi plamkami na płatkach, wyniesione ponad wodę.

Nymphaea „Bagdad” to grzybień tropikalny. Ma półpełne, gwiaździste kwiaty. Niebieski kolor kwiatu zabarwiony jest fioletem, wyniesiony ponad wodę i intensywnie pachnie.

Nymphaea „Black Prince” to grzybień tropikalny. Kwiaty są intensywnie ciemnofioletowe.

Nymphaea „Blue Aster” to grzybień tropikalny. Jej kwiaty są gwiaździste, fioletowe, wielopłatkowe. Liście w wojskową panterkę.

Nymphaea „Carla's Sonshine” to grzybień tropikalny. Ma intensywnie żółte kwiaty, liście w brązowe plamy. Jest to odmiana kompaktowa - idealna np. do pojemników na tarasach. Podobnie jak np. N. "Tina" jest odmianą żyworodną - młode rośliny pojawiają się w kątach liści.

Nymphaea colorata to afrykański gatunek grzybienia. Jej niebieski kwiat zabarwiony jest fioletem i różem, wyniesiony ponad wodę. Kwitnie w ciągu dnia.

Nymphaea „George T. Moore” to grzybień tropikalny. Ma intensywnie fioletowe kwiaty. Nie tylko płatki, ale także pręciki są ciemnofioletowe (u większości grzybieni są żółte, podobnie jak słupek). Kwitnie obficie, a kwiaty osiągają nawet 25 cm średnicy.

Nymphaea „King of Siam" to grzybień tropikalny o głęboko fioletowych, pełnych kwiatach (u tej odmiany pręciki przekształcone są w płatki).

Nymphaea „Miami Rose” to grzybień tropikalny. Ma kwiaty wielopłatkowe, gwiaździste, intensywnie malinowe. Kwitnie obficie.

Nymphaea „Morada Bay” to grzybień tropikalny. Ma półpełne ciemnofioletowe kwiaty.

Nymphaea „Mrs. Edwards Whitaker” to grzybień tropikalny. Ma kwiaty bardzo duże, jasnoniebieskie, rozbielone jeszcze ku środkowi kwiatu. Kwitnie obficie i wiele kwiatów otwartych jest w tym samym czasie.

Nymphaea „Nang Kwag Fah” to grzybień tropikalny.

Nymphaea „Poonsup” to grzybień tropikalny o eleganckich, jasnożółtych kwiatach. Płatki są na końcówkach lekko podbarwione fioletem.

Nymphaea „Rhonda Kay” to grzybień tropikalny. Ma intensywnie fioletowe, gwiaździste, liczne kwiaty wystające wysoko powyżej lustra wody.

Nymphaea „Tanzanite” to grzybień tropikalny. Ma kwiaty wielopłatkowe, gwiaździste, intensywnie fioletowe. Kwitnie obficie.

Nymphaea „Tina” to grzybień tropikalny. Jej niebieski kwiat zabarwiony jest fioletem, wyniesiony ponad wodę i pięknie pachnący.

Nymphaea „Tropic Sunset” to grzybień tropikalny. Ma półpełne, gwiaździste, brzoskwiniowe i intensywnie pachnące kwiaty. Płatki nie są jednolicie wybarwione: wewnętrzne są kremowożółte, świetliste, a zewnętrzne różowe - mają przypominać zachód słońca w tropikach.

Nymphaea „Virginia Mclane” to grzybień tropikalny. Kwiaty mają bardzo głęboki, mocny fuksjowy kolor; liście jajowate, mocno nakrapiane brązem. Pierwsze miejsce w konkursie IWGS na najlepszą lilie wodną tropikalną.

Nymphaea capensis to grzybień tropikalny pochodzący z Afryki, spotykany również w innych tropikalnych regionach świata.

Grzybień rodzimy dla gorących stref Azji, narodowy kwiat Bangladeszu i Sri Lanki o dużym znaczeniu symbolicznym w buddyzmie. Kwiaty gwiaździste, wyniesione ponad wodę, błękitne (choć w wybarwieniu może występować spora zmienność w stronę fioletu lub nawet różu). Uprawiana także w akwariach jako roślina podwodna.

- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Calla palustris - czermień błotna
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Mentha aquatica - mięta nadwodna
- Salvinia natans - salwinia pływająca

Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »