Najlepszy okrywowy bodziszek. Wytrzymały na stanowiskach zarówno cienistych jak i nasłonecznionych. Dobrze znosi suszę. Polecany do podsadzania drzew i krzewów.
Rośliny okrywowe
Rośliny okrywowe to przede wszystkim gatunki niewymagające i wykazujące dużą zdolność do rośnięcia w zwartej monokulturze. Okrywając spore połacie terenu rośliny te mogą spełniać wielorakie zadania: nie dają się wciskać gatunkom niepożądanym, chronią glebę przed erozją, pozwalają zredukować zabiegi pielęgnacyjne jak choćby koszenie trawy. Warto poświęcić chwilę, by przeanalizować warunki panujące w danym miejscu w parku, ogrodzie czy nawet mieście i wybrać odpowiedni gatunek - oszczędzi to pracy i zagwarantuje świetny efekt.

W naturze porasta żyzne i wilgotne lasy bukowe lub inne liściaste, częsty nad strumieniami - w Polsce na stanowiskach naturalnych objęty jest ochroną. Wiosną kwitnie masowo. Chętnie sadzony w cienistych, wilgotnych ogrodach i parkach a niegdyś - ważna roślina przyklasztornych herbariów w całej Europie.

Kopytnik zawdzięcza swą nazwę kształtowi liści – jakby wyciętych na kształt kopytek. W głębokim cieniu drzew liściastych (w naturze rośnie często w lasach bukowych) tworzy zwarty, gęsty kobierzec lśniących, ciemnozielonych (i zimozielonych) liści.

Okrywowa trawa o liściach błyszczących, żywozielonych z wąskimi, białymi brzegami. Tworzy ładne, kształtne kępy, stosowana jest jako roślina okrywowa, zadarniająca.

W naszej kolekcji konwalia o największe ilości pojedynczych kwiatów na niezwykle długim pędzie kwiatowym: niesie od 18 do 21 dzwoneczków! Jej dokładne pochodzenie i nazwa nie są znane - nazwaliśmy ją po prostu „19/21”.

Odmiana o złotych liściach i klasycznie białych kwiatach. Pędy kwiatowe ok. 20cm, kwiatów na pędzie - 12. Liście - ok. 25cm. Rośnie dość wolno, cierpliwi będą się cieszyć słonecznym blaskiem w cienistych zakątkach ogrodu.

Duże, szerokie liście okolone są wąską złotą obwódką, niekiedy nachodzącą wgłąb liścia. Kwiaty białe. Wytrzymała, doskonała nawet do głębokiego cienia. Pęd kwiatowy ok. 23cm, 12 kwiatów na pędzie.

Duża konwalia o białych, pachnących kwiatach i ciemnozielonych liściach (zieleń złamana niebieskawym nalotem) z jasnozieloną lub kremową, nieregularną obwódką.

Fantastyczny, nowy kultywar o złotych liściach i białych kwiatach. Pęd kwiatowy ok. 20cm z 10 kwiatkami, liście do 27cm. W ogrodach zdominowanych przez zimozielone drzewa i krzewy konwalia będzie bardzo dobrą rośliną okrywową. Wystarczy wyściółkować glebę pod drzewami iglastymi i w maju będzie można przynosić do domu naręcza pachnących kwiatów.

Piękny, historyczny selekt pochodzący z Ośna i eksportowana na całą Europę a nawet dalej, stosowany do pędzenia na kwiat.

Odmiana konwalii o pełnych kwiatach, po kilkanaście dzwoneczków na 20-centymetrowym pędzie kwiatowym. Kępa wysokości ok. 27cm. Liście ciemnozielone, ładnie rozdęte.

Liście konwalii „Polish Beauty” mają wyraźne złotożółte paski rozmieszczone równomiernie wzdłuż liścia; kwiaty klasyczne - białe, po 8 do 12 na łodyżce długości ok. 25cm. Odmiana ta to naturalny mutant wyselekcjonowany, opisany i nazwany przez pana Eugeniusza Radziula.

Wyjątkowa odmiana o jasnoróżowych kwiatach i nierównomiernie pasiastych liściach. Wysokość ok. 30cm, łodyżka kwiatowa (ok. 20 cm) niesie do kilkunastu kwiatków.

Liście zdecydowanie podłużne, lancetowate, zielone z lekkim niebieskawym odcieniem. Kwiaty różowe z rozjaśnionymi końcówkami, po 7 do 10 na łodyżce długości ok. 20cm. Kępa liczy ok. 27cm wysokości. W ogrodach zdominowanych przez zimozielone drzewa i krzewy konwalia będzie bardzo dobrą rośliną okrywową.

Wygląda trochę jak miniaturowa gunera. Ciemnozielone, mocno powcinane, masywne liście od wiosny do jesieni tworzą doskonałą okrywę. Prezentowane na zdjęciach kwiaty pojawiają się wczesną wiosną, wyrastają wprost z ziemi.

Krzyżówka E. rhizomatosum i E. wushanense pochodząca z belgijskiej szkółki Danielle Monbaliu. Liście nakrapiane brązem wczesną wiosną, w maju zielenieją - stają ciemnozielone, dość błyszczące, z charakterystycznym piłkowaniem na brzegach. Kwiaty bardzo liczne, żółte, dość duże (jak na epimedium) - za sprawą wydłużonych ostróg.

Świetna krzyżówka Epimediu grandiflorum "Freya" i E. membranaceum. Kwiaty średniej wielkości, wiśniowe z rozbielonymi końcówkami. Liście brązowe wiosną, później zielone, tworzą zwarte kępy.

Roślina okrywowa o dość drobnych liściach, tworząca gęste i zwarte kępy. W kwietniu i maju nad liśćmi pojawiają się masowo drobne, czysto białe kwiaty zawieszone na łodyżkach jak cieniutkie, czarne druciki. Wiosną liście są delikatnie poplamione brązem, później zielone; pozostają na roślinie całą zimę

Niewielka odmiana epimedium. Kwiaty niezwykle obfite, białe z bladoróżowym rumieńcem (występuje także pod nazwą „Dawn” - „Świt”), przepiękne zwłaszcza przy masowym nasadzeniu. Liście dość drobne, zielone, tworzą gęste i zwarte kobierce. Bardzo przydatne do obsadzania nagich miejsc pod drzewami i krzewami, także pod azaliami i rododendronami - epimediom służy kwaśny odczyn podłoża (zwłaszcza ta odmiana wymaga kwaśnego podłoża).

Jedno z mniejszych ogrodowych epimediów. Kwiaty śnieżnobiałe, przepiękne zwłaszcza przy masowym nasadzeniu. Liście dość drobne, tworzą gęste i zwarte kępy. Bardzo przydatne do obsadzania nagich miejsc pod drzewami: nie wymaga gleb specjalnie żyznych, dobrze znosi okresowe susze.

Nieduże epimedium o jasno różowych kwiatach; liście dość drobne, tworzące gęste i zwarte kępy. Bardzo przydatne do obsadzania nagich miejsc pod drzewami: nie wymaga gleb specjalnie żyznych, zadomowione dobrze znosi okresowe susze. Świetne w nasadzeniach masowych. Epimedia są roślinami zimozielonymi w cieplejszych strefach klimatycznych, w polskich ogrodach należy ścinać suche liście wczesną wiosną.

Epimedium Younga to jedno z mniejszych epimediów. Kwiaty białe, u odmiany "Yenomoto" lekko zaróżowione, obfitsze i troszkę większe niż u innych youngianów, przepiękne zwłaszcza przy masowym nasadzeniu.

Odmiana szybko zadarniająca, interesująca zarówno ze względu na kwiaty jak i liście. Kwiaty niebieskie, bardzo liczne, długo się utrzymują. Wabią pszczoły.

Nad niskimi, zwartymi kępami górują duże, niebieskie kwiaty (do 5-6 cm średnicy). Bodziszek ten stanowi doskonałą, zwartą okrywę gruntu. Dobrze znosi większość typów gleby, nie można go przelewać i sadzić w miejscu zdecydowanie mokrym. Woli stanowisko słoneczne, w cieniu będzie słabiej kwitł.

Najlepszy okrywowy bodziszek. Wytrzymały na stanowiskach zarówno cienistych jak i nasłonecznionych. Dobrze znosi suszę. Polecany do podsadzania drzew i krzewów.
Tutaj oferta na 100 sztuk sadzonek, bryła korzeniowa 3,5 cm.

Kwiaty tego bodziszka są głęboko ciemnofioletowe, a taki ciemny kolor wśród roślin to w uproszczeniu czarny, stąd nazwa tej odmiany oznaczająca kruka. Roślina niewymagająca, zadowoli się przeciętną glebą, lubi stanowiska lekko ocienione i raczej wilgotne. Kwitnie długo, szczególnie jeśli wyciąć przekwitnięte pędy..

Ciekawy bodziszek o kwiatach niebieskich z białym środkiem. Jest krzyżówką odmian Geranium wallichianum. Kwitnie bardzo długo - niemal cały sezon. Doskonale nadaje się nie tylko na rabaty, ale także do uprawy w pojemnikach, wiszących koszach. Całkowicie mrozoodporny, bezproblemowy i bardzo wdzięczny. Idealny do nasadzeń masowych.

Bodziszek rozłogowy pochodzi z górzystych terenów Japonii. Jest doskonałą niską rośliną okrywową, kwitnie od drugiej połowy lipca do pierwszych przymrozków; ozdobny także z liści pięknie przebarwiających się jesienią na czerwono. Kwiaty intensywnie karminowe. "Starman" to odmiana bardziej kompaktowa od gatunku, o kwiatach intensywniej wybarwionych i większych.

Doskonała krzyżówka Geranium platypetalum (zawdzięcza mu wielkie fioletowoniebieskie kwiaty) i G. ibericum. Kwiaty utrzymują się długo i są bardzo obfite - szczególnie na stanowisku słonecznym. Jak większość bodziszków nie wymaga obfitego podlewania, jest więc dobrym rozwiązaniem do niepodlewanych parków i ogrodów, nasadzeń miejskich. Bardzo dobry do podsadzania krzewów i drzew.

Niska trawa o pokroju kaskadowym: liście w stonowane zielone i złote paski układają się w tę samą stronę. Dobrze rośnie w lekkim cieniu, posadzona na stanowisku słonecznym może nabrać czerwonawego koloru.

Niska trawa o żółtych liściach (chłodny odcień na stanowisku cienistym, cieplejszy na słonecznym), które przebarwiając się jesienią nabierają czerwonych tonów, szczególnie na końcach liści. Bordo na końcówkach także w środku sezonu, szczególnie intensywnie u roślin starszych. Tworzy kępy gęste, zwarte - doskonała okrywa terenu. Świetny "rozświetlacz" cienistych zakątków w ogrodzie.

Niska odmiana o żółtych kwiatach polecana wszędzie tam, gdzie od rośliny wymaga się przede wszystkim, żeby była niewymagająca. Bardzo dobrze znosi stanowisko słoneczne, nawet podsychające. Kwitnie niezwykle obficie

Świetna odmiana o lancetowatych, niebieskich liściach z kremowym brzegiem - udany sport H. „Wolverine”. Szybko się rozrasta tworząc gęste, rozłożyste kępy. Stanowi idealną okrywę w cieniu drzew czy krzewów.

Świetna odmiana tworząca nisko rozścieloną, rozłożystą, gęstą rozetę. Liście lancetowate, długie, ciemnozielone z kremowymi, szerokimi brzegami. Trochę przypomina H. „Wolverine” ma jednak znacznie szersze jasne brzegi liści.

Wielokolorowe liście (różowo-kremowo-zielone) są rekompensatą za mało interesujące, niewielkie kwiatki. Tułacz nie ma wielkich wymagań co do stanowiska, jest dobrą rośliną okrywową. Ma tendencję do wędrowania po ogrodzie (stąd polska nazwa), dlatego w naszym ogrodzie rośnie w zadołowanej dużej donicy (70 cm średnicy).

- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Calla palustris - czermień błotna
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Mentha aquatica - mięta nadwodna
- Salvinia natans - salwinia pływająca

Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »