Polygonum bistorta - rdest wężownik
Bladoróżowe kwiaty utrzymywane pionowo na stosunkowo sztywnych łodyżkach pośród traw mokrej łąki. Kwitnie bardzo obficie, uwielbiany przez pszczoły. Idealna bylina do naturalistycznych nasadzeń okołowodnych.
Dostępność: jest
Pontederia cordata „Blue” - pontederia sercolistna niebieska
Niebieski kolor kwiatów pontederii powoduje, że jest niezmiernie atrakcyjną rośliną wodną. Ma błyszczące, ciemnozielone, gładkie liście - trudno znaleźć podobną roślinę wśród gatunków rodzimych, spotykanych w Polsce dziko.
Dostępność: jest
Pontederia lanceolata - pontederia lancetowata, rozpław lancetowaty
Rozpław o wąskich, lancetowatych, błyszczących liściach i niebieskich kwiatach. Rośnie bujnie w trochę głębszej strefie przybrzeżnej; podłoże powinno być żyzne, stanowisko słoneczne.
Dostępność: brak towaru
Primula florindae - pierwiosnek kwiecisty
Pierwiosnek o żółtych, pachnących kwiatach. Wrażliwy na niedobór wody - najlepiej czuje się w ogrodzie bagienny, ze stale mokrą strefa korzeniową. Bardzo odporny. Idealny do nasadzeń naturalistycznych.
Dostępność: brak towaru
Primula japonica „Alba” - pierwiosnek japoński
Pierwiosnek o białych kandelabrowych kwiatach wyniesionych ponad przycupniętą przy ziemi rozetę liści. Pierwiosnki japońskie lubią miejsca wilgotne i cieniste.
Dostępność: brak towaru
Primula japonica „Apple Blossom” - pierwiosnek japoński
Pierwiosnek o różowych ("kwiat jabłoni") kandelabrowych kwiatach wyniesionych ponad przycupniętą przy ziemi rozetę liści. Pierwiosnki japońskie lubią miejsca wilgotne i cieniste - stanowią idealne towarzystwo dla leśnych paproci. Są łatwe w uprawie. Za żyzne, bogate w próchnicę podłoże odwdzięczą się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem.
Dostępność: jest
Primula japonica „Miller's Crimson” - pierwiosnek japoński
Pierwiosnek o bordowych kandelabrowych kwiatach wyniesionych ponad przycupniętą przy ziemi rozetę liści. Pierwiosnki japońskie lubią miejsca wilgotne i cieniste - stanowią idealne towarzystwo dla leśnych paproci.
Dostępność: jest
Primula vialii - pierwiosnek Viala
Wspaniały, nietypowy, późnokwitnący pierwiosnek. Kwiatostany osiągają wysokość nawet 25 cm, wyniesione są na wysokich łodygach (nawet 80 cm) i rozkwitają od dołu - z dnia na dzień, w miarę otwierania się poszczególnych kwiatków, zmienia się dominanta kolorystyczna kwiatostanu od karminu do różowego tworząc ciekawy kontrast.
Dostępność: brak towaru
Ranunculus lingua „Grandiflora” - jaskier wielki
Roślina wodna, którą często spotka się nad brzegami rzek, na torfowiskach i starorzeczach. Zaczyna wegetację wczesną wiosną. Liście lancetowate, pierwsze wiosenne liście brązowe, z czasem zielenieją.
Dostępność: brak towaru
Rosa palustris - róża błotna
Ojczyzną tej rośliny jest Ameryka Północna - róża błotna porasta bagna a także brzegi jezior i rzek wschodniego wybrzeża. Tworzy okazałe krzewy.
Dostępność: jest
Sagittaria „Yellow River” - strzałka pstra
Odmiana strzałki o liściach zielonych z kremowymi przebarwieniami - jak piksele. Odmiana polska i bardzo świeża - wprowadzona w 2019.
Dostępność: brak towaru
Sagittaria australis „Benni” - strzałka australijska czerwona
Odmiana strzałki o liściach z bordowymi przebarwieniami. Niektóre są prawie całe bordowe, inne "łaciate" - bordowo zielone.
Dostępność: jest
Sagittaria latifolia - strzałka szerokolistna
Strzałka to jedna z niewielu roślin (obok Pontederii, Thalii i pałek wodnych), którą można sadzić w dość głębokiej wodzie (nawet około pół metra) i której liście będą znacznie wyrastały ponad powierzchnię. Tworzy gęste łany świeżej zieleni i jej główną ozdobą są strzałkowate liście, białe kwiatki są raczej niepozorne. Całkowicie mrozoodporna. Wymaga bogatego podłoża. Jej bulwki to ceniony kaczy przysmak - w stawie naturalnym będą z pewnością częstym gościem…
Dostępność: jest
Sagittaria latifolia "Plena" - strzałka szerokolistna pełnokwiatowa
Odmiana strzałki wodnej o spektakularnych, dużych, pełnych kwiatach.
Dostępność: jest
Sagittaria latifolia „Jumbo” - strzałka szerokolistna
Strzałka wodna dorastająca w sprzyjających warunkach (żyzne podłoże o i odpowiednia głębokość) do 150cm wysokości. Liście duże, zielone; kwiaty białe wielkości monety 5zł.
Dostępność: jest
Sagittaria sagittifolia - strzałka wodna
Rodzima strzałka wodna o mocno powcinanych, „ostrych” strzałkowatych liściach. Rośnie zarówno na płyciznach jak i całkiem głęboko. W wodzie o głębokości około metra pozostanie rośliną podwodną i będzie miała długie, wstęgowate liście lub wykształci podługowate liście pływające; na stanowiskach z płytszą wodą, przy brzegach, jej liście będą mieć kształt ostrych grotów strzał. Wymaga żyznego podłoża. Może rosnąć zarówno w wodach stojących jak i wolno płynących rzeczkach czy strumykach. Kępa tej strzałki doskonale urozmaici fakturę sąsiadującej z nią zieleni.
Dostępność: jest
Sagittaria trifoliata „Flore Plena” - strzałka trójlistkowa pełnokwiatowa
Nowa u nas odmiana strzałki: kształtem liści i wzrostem przypomina rodzimą strzałkę wodną. Nieduże białe pomponiki kwiatów są w pierwszej fazie kwitnienia wyraźnie zaróżowione. Rośnie dobrze w żyznym podłożu, na głębokości od kilkunastu do ok. 40cm.
Dostępność: jest
Salvinia natans - salwinia pływająca
Pływająca paproć wodna, która pokrywa powierzchnię wody gęstym, zamszowym kożuszkiem dodając sadzawce ciekawej faktury i szmaragdowozielonego koloru.
Dostępność: jest
Scirpus lacustris - oczeret jeziorny
Występuje w zbiornikach naturalnych i sztucznych (jeziora, stawy, starorzecza, glinianki). Wymaga wód stojących lub wolno płynących i żyznego podłoża.
Dostępność: jest
Scirpus lacustris „Albescens” - oczeret jeziorny
Wysoka roślina niezbędna do utworzenia strefy szuwarowej w dużym stawie. Liście w pionowe zielone i białe prążki (z daleka kolory się zlewają i roślina wydaje się jasnozielona lub prawie kremowa).
Dostępność: jest
Scirpus lacustris (Schoeneplectus) - oczeret jeziorny 100 sztuk
Występuje w zbiornikach naturalnych i sztucznych (jeziora, stawy, starorzecza, glinianki). Wymaga wód stojących lub wolno płynących i żyznego podłoża - posadzony w podłożu zbyt ubogim (piasek, żwir) będzie chlorotyczny, niski i rzadki. Wygląda imponująco w dużych łanach.
Dostępność: jest
Scirpus mucronatus - oczeret sztyletowaty
Roślina z rodziny ciborowatych dorastająca do 1 metra. Nazwa wzięła się od charakterystycznie trójkanciastej, ostro zakończonej łodygi przypominającej sztylet. Występuje na bagnach i torfowiskach, na mulistych brzegach stawów. Oczeret ten został wpisany do Czerwonej Księgi Roślin - grozi mu wyginięcie.
Dostępność: brak towaru
Scirpus sylvaticus - sitowie leśne
Szerokie, płaskie (ok. 1,5 cm), jasnozielone liście tworzą zwarte duże kępy. Występuje na mokrych łąkach, łęgach, na terenach okresowo zalewanych, na brzegach wód. Rozrasta się przy pomocy silnych kłączy. Dobry wybór do ogrodów deszczowych (toleruje okresowe przesuszenie), do umacniania brzegów stawów.
Dostępność: jest
Scirpus sylvaticus - sitowie leśne 100 sztuk
Szerokie, płaskie (ok. 1,5 cm), jasnozielone liście tworzą zwarte duże kępy. Występuje na mokrych łąkach, łęgach, na terenach okresowo zalewanych, na brzegach wód. Rozrasta się przy pomocy silnych kłączy. Dobry wybór do ogrodów deszczowych (toleruje okresowe przesuszenie), do umacniania brzegów stawów.
Dostępność: brak towaru
Scirpus tabernaemontanii „Zebrinus” - oczeret tabernamontana
Oczeret w poprzeczne kremowe i zielone paski. Nadaje się nawet do niewielkich sadzawek.
Dostępność: jest
Scirpus tabernaemontanii „Zebrinus” - oczeret tabernamontana pstry 100 sztuk
Oczeret w poprzeczne kremowe i zielone paski. Ciekawy, bardzo dekoracyjny i szczególnie przydatny w miejscach, w których mało jest roślin kwitnących. Można obsadzać duże połacie lub sadzić pojedynczo.
Tutaj oferta na 100 sztuk sadzonek, średnica bryłki korzeniowej 3,5 cm.
Dostępność: jest
Sparganium erectum - jeżogłówka gałęzista
Jeżogłówka jest niesłusznie rośliną niedocenianą przez projektantów i właścicieli sadzawek.
Dostępność: jest
Stratiotes aloides - osoka aloesowata
Rodzima roślina pływająca - nie trzeba jej sadzić, nie trzeba też żegnać się z nią po jednym sezonie (w przeciwieństwie do popularnych pływających roślin tropikalnych takich jak pistia rozetkowa). Osoka jesienią opada na dno stawu i tam zimuje, a gdy woda zaczyna się wiosną ogrzewać podchodzi coraz bliżej lustra wody by w końcu wystawić ponad powierzchnię końcówki sztywnych, ostrych liści i - w lipcu/sierpniu - także niewielkie białe kwiatki.
Dostępność: brak towaru
Symplocarpus foetidus - skupnia cuchnąca
Bardzo rzadki kuzyn tulejnika: bylina o grubym kłączu, z którego wczesną wiosną wyrasta najpierw bordowa spata, która jak kaptur otula kolbowaty kwiatostan, a później rozeta zielonych liści.
Dostępność: jest
Symplocarpus renifolius - skupnia
Azjatycka kuzynka skupni cuchnącej. Wczesną wiosną pojawia się piękna, jednolicie bordowa spata, a później rozeta zielonych liści. Kwiaty oraz uszkodzone liście wydzielają fetor gnijącego mięsa - skupnie zapylane są przez muchy. Kwitnie od lutego do marca przy ujemnych temperaturach; temperatura kwiatów sięga wówczas około +20°C pozwalając roztopić śnieg!
Dostępność: brak towaru
Thalia dealbata - thalia
Wielka, egzotyczna roślina o eleganckich, zielonych liściach przypudrowanych bielą z uwagi na pewne podobieństwo do pacioreczników zwana czasami „kanną wodną”. Należy ją uprawiać na głębokości co najmniej 0,5m - tyle wody ponad kłączem rośliny gwarantuje jej przezimowanie i obfite kwitnienie.
Dostępność: brak towaru
Thelypteris palustris - nerecznica błotna
Rodzima paproć wilgotnych siedlisk - torfowisk, lasów łęgowych, skrajów podmokłych łąk; w zespole z trzciną tworzy pło. Należy sadzić narecznicę w podłożu o kwaśnym odczynie, w miejscu podmokłym, mokrym, okresowo zalewanym. Jest nieocenioną rośliną cienistych i mokrych zakątków w ogrodach i parkach, choć przy dostatku wody może rosnąć także w miejscu słonecznym.
Dostępność: jest
Trapa natans - kotewka orzech wodny
To chyba jedna z najpiękniejszych roślin wodnych o liściach pływających. Pomimo że jej kwiaty są bardzo niepozorne, liście kotewki nie pozwolą nam się nudzić.
Dostępność: brak towaru
Trollius europaeus - pełnik europejski
Pełnik europejski to gatunek rodzimy - kiedyś często obecny na mokrych łąkach i wzdłuż strumieni, dziś spotykany coraz rzadziej, objęty ochroną. Nazywany pełnikiem dla swego pełnego, kulistego kwiatu. Jest też symbolem ziemi kłodzkiej (zwany tam „różą kłodzką”).
Dostępność: jest
Typha angustifolia - pałka wąskolistna
Nieco mniejsza od pałki szerokolistnej ma też znacznie węższe liście (stąd nazwa) i mniejsze kolby. Roślina wykorzystywana do umacniania brzegów oraz w filtrach korzeniowych oczyszczalni ścieków i basenów kąpielowych.
Dostępność: jest
- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Mentha aquatica - mięta nadwodna
- Calla palustris - czermień błotna
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Lythrum salicaria - krwawnica pospolita
Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »