Hosty - miniaturki
Do miniaturek zalicza się odmiany funkii nieprzekraczających 15 cm. Są doskonałym wyborem do małego miejskiego ogródka - także pojemnikowego na tarasie czy balkonie. Sadząc je w pojemnikach należy pamiętać, by podłoże było zasobne i nigdy nie przesychało.
Hosty - urozmaicona kolekcja 8 wybranych przez nas miniaturowych odmian: zróżnicowanych pod względem wybarwienia, kształtu liści. Można uprawiać w ogrodzie lub w pojemnikach. Dobry początek większej kolekcji...
Odmiany kupowane osobno mają wartość co najmniej 170 zł.
Nazwa oznacza buciki maluszka. Hosta jest maleńka i mogłaby być zaliczona do serii „mysich uszu” gdyby nie kwiat - proporcjonalny do liści, na cienkiej łodyżce (u „mysich uszu” kwiaty zdają się być nieproporcjonalnie duże).
Miniaturowa, bardzo niebieska hosta. Wygląda jak ulepszona H. "Blue Mouse Ears" - okrągłe, grube liście są trochę większe i mają zdecydowanie lepsze wybarwienie.
Urocza miniaturka o grubych, niebieskich liściach, okrągłych, lekko pofałdowanych i wklęsłych. Jej angielska nazwa to „niebieskie mysie uszka”. Nisko nad gęstymi kępami liści na krótkich i grubych łodyżkach w lipcu pojawiają się blado lawendowe, stosunkowo duże kwiaty. Odporna na ataki ślimaków.
Urocza miniaturka o grubych niebieskich liściach, okrągłych, mocno pofałdowanych - siostra powszechnie lubianej Hosta „Blue Mouse Ears”. Nisko nad gęstymi kępami liści, na krótkich i grubych łodyżkach w lipcu pojawiają się blado lawendowe, stosunkowo duże kwiaty.
Miniaturka o zielonych liściach i wiosennym super looku: liście mają wówczas delikatną, czerwoną obwódkę i czerwoną końcówkę.
Prześliczna hosta o jasnozielonym liściu z ciemnozielonym brzegiem. Liście twarde, grube. Tworzy ładne kępy - regularne i gęste.
Miniaturowa hosta o wąskich, kremowych liściach z ciemnozielonym brzegiem. Liście delikatnie poskręcane i pofalowane, na kremowym środku liczne zielone plamki i smugi. Liście grube (nie dają się ślimakom), pokryte woskowym nalotem. Pod koniec sierpnia na około 25 centymetrowych łodygach pojawiają się fioletowe kwiaty.
Miniaturka o bardzo grubych, zielonych liściach tworzących gęste kępy. Jest spokrewniona m.in. z H. 'Hush Puppie', H. 'Blue Mouse Ears', a jej nazwa oznacza paznokcie.
Małe, ciemnozielone, okrągłe liście z ostrym koniuszkiem (jak łza). Miseczkowate. Kwiaty trochę jak u "mysich uszu" - stosunkowo duże, na krótkich, grubych pędach.
Sport H. „Blue Mouse Ears”, jak odwrócona wersja H. „Snow Mouse”. Liście małe, grube, zaokrąglone; brzeg biały, środek zielony z lekko niebieskawym nalotem. Kwiaty jakby przypięte od innej rośliny: na grubych, krępych łodygach.
Złote mysie uszka o okrągłych, lekko pofałdowanych, masywnych liściach. Pod koniec lata nabiera bardziej zielonkawego odcienia.
Ta odmiana ma już swoje lata, ale jest warta wprowadzenia dla dobrego żółtego koloru i gęstego, regularnego pokroju karpy składającej się z mnóstwa drobnych liści. Kwiaty fioletowe, obfite.
Niewielka odmiana o wrzecionowatych, zielonych liściach z żółtymi paskami wzdłuż całego liścia. Odmiana wyselekcjonowana w Japonii, trafiła do Europy poprzez cenioną amerykańską szkółkę hostową Shady Oaks.
Śmieszna niewielka hosta, o miseczkowatych, okrągłych, ciemnozielonych liściach. Liście mocno pomarszczone.
"Czarodziejskie mysie uszy" to sport lubianej H. 'Blue Mouse Ears'. Wiosną pokazują się kremowożółte, by poprzez kolory żółty i zielony zakończyć sezon jako niebieskawo zielone.
Charakterystyczne malutkie, okrągłe liście i nieproporcjonalnie duże kwiaty na grubych łodygach - mamy kolejne „mysie uszy”. Liść początkowo niebieski, potem coraz bardziej szarozielony, z kremowym brzegiem. Odporna na ataki ślimaków.
Rewelacyjny sport H. „Mighty Mouse” z mocno powykręcanymi liśćmi. Liście - jak przystało na kolekcję „mysie uszy” - mocne i grube. Kolory - szary z kremowym.
Sport H. "Mighty Mouse". Liść powykręcany, pofalowany, zielonkawo niebieski z kremowym brzegiem. Kwiaty lila na krótkich, mocnych pędach kwiatowych - typowe dla "mysich uszek".
Mysie uszka w nietypowym dla nich kolorze: wiosną są kremowe! Później zielenieją, żeby nabrać trochę siły - nie da się żyć bez chlorofilu.
Zdjęcia: http://www.hostalibrary.org/m/mousemetamorphosis.html
Odmiana bardzo przypominająca H. "Snow Mouse", jasny środek liścia ma być u niej jednak bielszy. Środek jasny często z zielonkawymi plamkami, brzeg zielonkawo niebieski.
Odmiana o żółto zielonkawych liściach, lekko fluorescencyjnych. Tworzy zgrabne, bardzo zwarte kępy. Liście lancetowate, nieznacznie pofałdowane. Kwiaty fioletowe.
Śliczny, miniaturowy klejnocik błyszczący bielą liści.
Hosta z kolekcji mysich uszek - małe, okrągłe, szaroniebieskie liście tej odmiany mają pofałdowany i odrobinę jaśniejszy brzeżek.
Ulepszony sport hosty „Church Mouse” - brzeg tej odmiany jest pofałdowany i wyraźnie żółty, później kremowo żółty.
Fantastyczna miniaturka o kremowym środku liścia z ciemnozieloną obwódką. Jej nazwa oznacza skwierczenie - ktoś miał skojarzenie z paskiem bekonu na patelni...
Miniaturka o długich, sztyletowatych i pofałdowanych na brzegach liściach. Pełna wigoru, doskonała jako roślina okrywowa.
Kolejna, tym razem złotolistna odmiana w rodzinie funkii „mysie uszka”. Liście małe, okrągłe, w czerwcu fioletowe kwiaty nisko nad kępą liści.
Miniaturka należąca z nazwy do rodziny "mysich uszek", nie ma jednak wielu mysiouszkowych cech: liść podłużny a nie okrągły, kwiaty drobniejsze. Jesienią jest bardzo żółta. Jako miniaturka oczywiście cenna w niedużym ogrodzie, albo nawet dużym a "przeludnionym"...
Świetna miniaturka o podłużnych, ostro zakończonych, grubych liściach. Środek liścia kremowy (a pod koniec lata kredowo biały), brzeg ciemnozielony. Liść błyszczący. Rośnie ładnie, tworzy zwarte, gęste kępy.
Miniaturka o lancetowatych, zielonych liściach z żółtym, pofalowanym brzegiem. Tworzy gęste kępy.
Maciupeńka odmiana o podłużnych, ostro zakończonych białych liściach z ciemnozielonym brzegiem. Biały środek może być nieregularny - mniej lub bardziej nabiegnięty/przybrudzony zielenią.
Miniaturka o gęstych, podłużnych, złożonych wpół (przez co wydają się jeszcze węższe i "ostrzejsze") i pofalowanych liściach. Mimo że jest niebieska, nazwa "świeć mała gwiazdeczko" pasuje do niej.
- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Mentha aquatica - mięta nadwodna
- Calla palustris - czermień błotna
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Salvinia natans - salwinia pływająca
Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »