Hosty - małe odmiany

Śmieszna hosta, u której kolory liścia wędrują od szaroniebieskiego poprzez żółty (wybarwienie jest nierównomierne) po niemal biały. Liście grube, mięsiste.

Niezwykła zielona hosta: jej ogonki liściowe i łodygi kwiatowe są intensywnie czerwone/buraczkowe. Na brzegu liści można zauważyć wąziutki buraczkowy otok.

"Czarne światło" - niewysoka odmiana o liściach lancetowatych, grubych i skórzastych. Liście ciemnozielone i bardzo błyszczące. Ogonki liściowe niemal czarne u podstawy.

Mała hosta o lancetowatych, białych liściach z szerokim, ciemnozielonym brzegiem. Dodatkowy kolor pochodzi od jaskrawo odcinających się na tle jasnych liści wiśniowo czerwonych łodyg liściowych i kwiatowych.

Mała ale pełna wigoru odmiana o liściach początkowo zielonkawych, później soczyście żółtych. Jej dodatkowym atutem są czerwone ogonki liściowe. Pomimo niewielkich rozmiarów, trudno nie dostrzec jej w ogrodzie, zwłaszcza w otoczeniu roślin o ciemnych liściach.

Świetna nieduża hosta o intensywnie żółtych (na słonecznym stanowisku zblakną niemal do kremowego), mocno wydłużonych liściach. Spód liścia biały.

Liście mocno wydłużone, błyszczące, zielone z kremowym brzegiem (wiosną zaczyna od żółtego). Ogonki liściowe ciemno bordowe.

Odmiana mini o długich, sztyletowatych i bardzo pofałdowanych na brzegach liściach. Liście żółte, bardzo jasne. Siewka odmiany „Pineapple Upsidedown Cake”. Inna niż wszystkie, od razu okrzyknięta odmianą roku 2016.

Mała hosta o lancetowatych, białych liściach z szerokim, ciemnozielonym brzegiem. Chłodna i elegancka jak brylantowy naszyjnik.

Świetny, klasyczny już sport H. "Golden Tiara". Liście zielone (lepiej wybarwione, ciemniejsze) z jasnym brzegiem; fioletowe kwiaty. Odmiana niewielka, tworzy jednak bardzo gęste, zwarte kępy. Ładnie przyrasta. Doskonała na obwódki i jako roślina okrywowa.

Średniej wielkości hosta o liściach zielonych z białym brzegiem. Niby są już ich tysiące, ale ta ma naprawdę szeroki brzeg. Zielony środek i biały brzeg stanowią w sumie trzy chłodne kolory - zieleń w dwóch odcieniach. Bardzo ładna.

Niewielka hosta, żółte liście z pofalowanymi brzegami, a świat hostamaniaków oszalał na jej punkcie. Jest rzeczywiście obiecująca: bardzo świetlista, jakby była fluorescencyjna i przyzwoicie się rozrasta. Pochodzi od H. "Marilyn Monroe" i w zasadzie tak powinna się nazywać: jest stuprocentową blondynką.

Niewielka odmiana o lancetowatych, delikatnie pofałdowanych liściach, kremowych z zielonym brzegiem. Liście charakteryzują się dość dużą mięsistością, blaszka jest wyraźnie nabłyszczona.

Miniaturka o długich, sztyletowatych liściach pofałdowanych na brzegach. Bardzo dobrze rośnie na słonecznym stanowisku - jest wtedy żółta (uprawiana w cieniu będzie zielona). Tworzy gęste kępy, pełna wigoru.


Liście ciemnozielone z białym brzegiem, podłużne. Bardzo ładnie rośnie w pojemnikach - na tarasach, balkonach. Tworzy zwarte kępy. Okrywowa.

Odmiana o liściach żółtych, z zielonymi przebarwieniami.

Niewielka, klasyczna, niezawodna przy obsadzaniu brzegów i nasadzeniach masowych. Liście jasnozielone z kremowożółtym brzegiem. Ładnie się rozrasta i szybko tworzy zwarte, zgrabne kępy. Kwitnie długo i bardzo obficie fioletowymi kwiatami. Jest niewybredna - pasuje jej w zasadzie każde stanowisko, od słonecznego po cieniste. Znosi okresowy brak wody, choć oczywiście całą swą urodę pokazuje właściwie podlewana.

Piękna odmiana wprowadzona do sprzedaży i opatentowana w 2001r. Bardzo podobna do H. „Touch of Class”: liście o żółtokremowym środku i szerokim niebieskim brzegu są grube i pięknie wykrojone, regularne. Odporna na ślimaki.

Nieduża hosta o wąskich, poskręcanych, zielonkawo żółtych liściach z niebieskozielonymi brzegami. Wybarwienie środka liścia będzie mocniejsze i cieplejsze gdy pozwolimy jej rosnąć na stanowisku bardziej słonecznym. Liść gruby - odporna na ślimaki. Świetny sport H. "Ripple Effect" o bardziej poskręcanych liściach, przypomina też lubianą H. "Wheee!".

Ulepszona wersja „Paradise Island” - grubsze liście, szerszy brzeg, lepsze tempo wzrostu. Liście wiosną są żółte z zielonym brzegiem, latem brzeg przebarwia się na niebieski, środek jest zielonkawy. Znakiem charakterystycznym są czerwone łodyżki liściowe - czerwień wchodzi także delikatnie na liście.

Prześliczny, klasyczny już sport H. „Halcyon”: żółty, sercowaty liść z niebieskim nieregularnym brzegiem. Hosta roku 2001.

Mała, liście pofałdowane, lekko powykręcane, podłużne. Środek liścia zielony, brzeg kremowożółty. Ładnie przyrasta i dobrze znosi stanowisko słoneczne.

Sport H. undulata. Liście o białym środku i zielonym brzegu, mocno pofałdowane na brzegach. Biały środek liścia wraz z nadejściem lata robi się coraz bardziej zielonkawy (jakby zabrudzony zielenią) - roślina potrzebuje chlorofilu do wzrostu. Tworzy gęste kępy.

Nieduże, bardzo okrągłe, lekko miseczkowate, mocno pomarszczone liście. Blaszka liściowa zielone z kremowym, nieregularnym brzegiem. Kępka zwarta, symetryczna, zdyscyplinowana. kwiaty duże, obfite, piękne.

Prześliczna niewielka funkia. Liście okrągłe, wygięte miseczkowato, kremowe z niebieskim brzegiem.

Kremowo-zielone lancetowate liście, latem fioletowe kwiaty. Rozrasta się dość szybko, tworzy ładną, zwartą, gęstą kępę. Ładnie wygląda w donicy.

Liście błyszczące, zielone z żółtym brzegiem; ładnie wykrojone w kształcie serca. Czerwone ogonki liściowe ładnie wyeksponowane dzięki pionowemu pokrojowi rośliny (szczególnie gdy rośnie na wyniesionej rabacie).

Nieduża hosta o okrągłych, żółtych liściach z naprawdę mocno czerwonymi ogonkami liściowymi; czerwień ogonków wlewa się na liść. Liście są wywinięte miseczkowato dzięki czemu czerwone łodyżki dobrze widać. Żółty kolor liścia intensyfikuje się na jasnym stanowisku. W drugiej połowie lata pojawiają się kwiaty na ciemnych i bardzo wysokich pędach kwiatowych.

Nieduża zielono-zielona odmiana: niebieskawo zielony środek i jasnozielone brzegi liścia sympatycznie ze sobą współgrają. Tworzy ładne, symetryczne kępy; rośnie szybko. Nazwana na cześć na cześć księżycówki - dużej amerykańskiej ćmy.

O tej hoście się mówi z powodu kwiatów, bo to pierwsza odmiana o kwiatach żółtych! Została wyhodowana w Japonii Liście zielone, niewielka.

Sympatyczna hosta o bardzo grubych, miseczkowatych, błyszczących zielonych liściach i białych kwiatach. Nazwa nawiązuje do rodziny "mysich uszu", roślina ta jest jednak znacznie większa i genetycznie nie ma z mysimi uszami nic wspólnego - to "potworze uszy".

Niewielka/średnia odmiana o lancetowatych, lekko pofałdowanych kremowych liściach z niebieskim brzegiem. Pokrój rozłożysty, tworzy gęste kępy.

Prześliczna nieduża odmiana o kremowym środku liścia (latem staje się on całkiem biały) z ciemnozieloną obwódką. Liście dość grube.

Hosta z niewielkimi zielonymi, okrągłymi liśćmi, mocno pomarszczonymi. Rośnie szybko, tworzy gęste, zwarte kępy. Ładnie prezentuje się w pojemnikach.

- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Calla palustris - czermień błotna
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Mentha aquatica - mięta nadwodna
- Geranium x magnificum - bodziszek wspaniały

Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »