Cyklameny ogrodowe
Miniaturowe cyklameny ogrodowe, które z powodzeniem można uprawiać w ogrodach na ocienionych skalniakach czy między korzeniami drzew, pochodzą głównie z górzystych terenów regionów basenu Morza Śródziemnego. Wymagają ubogiego podłoża i stanowiska ocienionego, zacisznego i niezbyt mokrego (szczególnie po kwitnieniu, gdy rośliny przechodzą w stan spoczynku). Kwitną wczesną wiosną (cyklamen dyskowaty, alpejski) lub na przełomie lata i jesieni (cyklamen bluszczolistny i purpurowy), a ich kwiaty są niezwykle urokliwe.

Kwitnie bardzo wczesną wiosną białymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik - kwiaty są idealnie białe (w odróżnieniu od cyklamena dyskowatego „Album”, które mają bordowy „nosek”).

Pochodzi z gór Kaukazu. Nazwa pochodzi od stosunkowo dużej, płaskiej, dyskowatej bulwki, która tworzy podziemną część tego cyklamena. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną. Kwitnie bardzo wczesną wioną białymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik.

Cyklamen dyskowaty wyselekcjonowany pod kątem rysunku na liściu: wyrazisty, ciemnozielony środek liścia ma kształt choinki ("Christmas Tree") i jest otoczony srebrzystobiałym marginesem. Kwiaty białe.

Cyklamen dyskowaty wyselekcjonowany pod kątem rysunku na liściu: wyrazisty, ciemnozielony środek liścia ma kształt choinki ("Christmas Tree") i jest otoczony srebrzystobiałym marginesem.

Kwitnie bardzo wczesną wioną intensywnie bordowymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik. Wymaga stanowiska ocienionego, dobrze radzi sobie pod drzewami i krzewami, na ocienionych skalniakach.

Niewielka bylina pochodząca z gór Kaukazu. Nazwa pochodzi od stosunkowo dużej, płaskiej, dyskowatej bulwki, która tworzy podziemną część tego cyklamena. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną.

Cyklamen dyskowaty o liściach z różową poświatą na srebrnej części. W naszej ofercie mieszanka kolorów kwiatów.

Uroczy cyklamen wyselekcjonowany przez Jana Bravenboera: liście typowe dla cyklamena dyskowatego, w kształcie kopytka, z jasnym rysunkiem lub po prosty ciemnozielone. Kwiaty są białe z bordowym noskiem i mają na płatkach cieniutkie bordowo, fioletowe żyłki. Nazwa pochodzi od skojarzenia z krakelurą na starej porcelanie.

Ogrodowy, miniaturowy cyklamen; odmiana wyselekcjonowana pod kątem rysunku na liściu: prawie cała blaszka jest srebrzystobiała. Kwitnie bardzo wczesną wioną białymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną.

Ogrodowy, miniaturowy cyklamen; odmiana wyselekcjonowana pod kątem rysunku na liściu: prawie cała blaszka jest srebrzystobiała. Kwitnie bardzo wczesną wioną bordowymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną.

Cyklamen spotykany w naturze tylko na Cyprze. Liście podobne jak u cyklamena bluszczolistnego. Kwitnie jesienią jasnoróżowymi kwiatami o wydłużonych płatkach.

Niewielka bylina rozpowszechniona na południu Europy. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną. Na półkuli północnej kwitnie od wczesnej jesieni białymi kwiatami zebranymi w miniaturowe bukieciki.

Cyklamen bluszczolistny wyselekcjonowany pod kątem rysunku na liściu: srebrny rysunek na ciemnozielonym liściu jest mały i skupiony u nasady liścia.

Niewielka bylina rozpowszechniona na południu Europy. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną. W kształcie i wybarwieniu liści występuje duża zmienność: w naturze najczęściej mają kształt jajowaty lub sercowaty, są zielone, szare lub zielone z szarosrebrnym rysunkiem; te dostępne w handlu są wyselekcjonowane pod kątem ciekawego wybarwienia i kształtu. W odróżnieniu od cyklamena dyskowatego kwitnie jesienią.

Cyklamen bluszczolistny wyselekcjonowany pod kątem rysunku na liściu: srebrny rysunek na ciemnozielonym liściu jest lekko podbarwiony różem, czasem czerwone są nerwy liścia.

Selekt cyklamena bluszczolistnego o bordowych kwiatach. Liście zielone z szarosrebrnym rysunkiem. Kwitnie jesienią. Wymaga stanowiska ocienionego, dobrze radzi sobie pod drzewami i krzewami, na ocienionych skalniakach. Wygląda pięknie zarówno w nasadzeniach masowych jak i jako pojedynczy egzemplarz.

Ogrodowy, miniaturowy cyklamen, który mógłby być symbolem niewinności i czystości. Liście przypominające kształtem liście bluszczu są u tej odmiany srebrzyście białe, kwiaty - czysto białe. Kępka kwitnącego cyklamena tej odmiany jest niezwykle jasna i chłodna - przyda się w cienistym miejscu wymagającym rozjaśnienia i odświeżenia.

Ogrodowy, miniaturowy cyklamen. Jego liście charakteryzują się dużą zmiennością co do kształtu (trójklapowe jak u bluszczu, jajowate lub lancetowate) i wybarwienia - tutaj oferujemy formę o liściach srebrzystobiałych. Kwitnie wczesną jesienią białymi lub różowymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik, które trwają do pierwszych mrozów. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną.

Cyklamen bluszczolistny wyselekcjonowany pod kątem rysunku na liściu: wyraziste, poszarpane na brzegach białe serce otoczone ciemnozielonym marginesem.

Cyklamen spotykany w naturze na pokrytych dąbrowami stokach gór Taurus w Turcji, klasyfikowany tez jako C. cilicium var. intaminatum i nieco mniejszy od C. cilicium. Liście podobne jak u cyklamena bluszczolistnego. Kwitnie jesienią białymi lub różowymi kwiatami o wydłużonych płatkach.

Pochodzi z górskich terenów na pograniczu Turcji i Syrii (choć jego nazwa wskazywałaby na Półwysep Iberyjski). Jest wariacją na temat kwitnącego wczesną wiosną cyklamena dyskowatego - wyróżniają go trochę większe kwiaty o dłuższych płatkach. Wymaga stanowiska ocienionego, dobrze radzi sobie pod drzewami i krzewami, na ocienionych, wapiennych skalniakach.

Rodzimy gatunek cyklamena - spotykany w południowej i środkowej części Europy, w Polsce można go znaleźć w Sudetach. Niewielki, liście okrągłe ze srebrzystym wzorkiem, kwiaty różowe i ciemnoróżowe. Wymaga stanowiska ocienionego, dobrze radzi sobie posadzony między korzeniami drzew lub między kamieniami na ocienionych skalniakach.

- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Calla palustris - czermień błotna
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Mentha aquatica - mięta nadwodna
- Geranium x magnificum - bodziszek wspaniały

Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »