Hosty - odmiany tolerujące słońce
Generalnie hosty nie najlepiej czują się na miejscu słonecznym: owszem, są odmiany dobrze znoszące słońce poranne lub popołudniowe (takie stanowisko jest wręcz wskazane dla odmian o żółtych liściach) nie jest jednak najlepszym pomysłem sadzenie tych roślin w miejscach, w których słońce operuje także w południe. Hosty rosnące w pełnym słońcu są zazwyczaj skarlałe, mają popalone brzegi liści, są wyblakłe i matowe. Należy pamiętać, że osobniki sadzone w miejscach słonecznych potrzebują więcej wody - ich liście znacznie intensywniej transpirują co przy braku wody w podłożu powoduje obkurczanie liści i szybsze starzenie tkanki. Host nie podlewamy z góry: krople wody działają jak soczewki i słońce łatwo wypala dziury w blaszce liściowej. Poniżej podajemy odmiany, które dobrze znoszą lub wręcz potrzebują słońca porannego i popołudniowego.
Liście stosunkowo nieciekawe: jasnozielone, lekko błyszczące: jest to odmiana ceniona ze względu na zjawiskowe, białe, podwójne i pięknie pachnące kwiaty. Pojawiają się w sierpniu. Najpiękniej kwitnie w miejscu ciepłym, słonecznym.
Liście zielonkawe ("zielone jabłuszko") z żółtym brzegiem, pod koniec lata niemal żółte z brzegiem rozjaśnionym do prawie białego. Liście sercowate, grube - dobrze bronią się przed ślimakami i dają radę w miejscu słonecznym.
Klasyczna odmiana o złotożółtych liściach (wiosną zielonkawe, pod koniec sezonu złote, błyszczące). Kępy gęste, duże. Roślina pełna wigoru, bardzo dobrze znosi stanowisko słoneczne.
Piękna, nieduża hosta o mocno wydłużonych, żółtych liściach z ciemnozielonym brzegiem. Liście są błyszczące i masywne (odporne na ślimaki); żółty środek liścia będzie miał intensywniejszy kolor gdy "Ayesha" będzie rosła stanowisku odwiedzanym przez słońce.
Hosta o intensywnie złotych, mocno pomarszczonych, grubych i twardych liściach (odporne na zakusy ślimaków). Tworzy zgrabną, jasną kępę. Kwiaty prawie białe, od czerwca.
Duża hosta o niebieskich i bardzo pofałdowanych liściach. Jedna z piękniejszych niebieskich, kolor trwa do jesieni. Tworzy pionową kępę. Białe kwiaty pojawiają się pod koniec czerwca. Pachną.
Duża odmiana o liściach ze złotym środkiem i bardzo szerokim, niebieskozielonym brzegiem. Liście mocno pomarszczone. Kępy duże, rozległe. Może rosnąć na stanowisku słonecznym.
Olbrzymia, monumentalna funkia o ciemnozielonych, grubych, mocno pomarszczonych liściach. Pokrój zwarty. U nas rosła w pełnym słońcu - nawet na takim stanowisku liście były zdrowe, bez przypaleń i zachowały ciemno zielone wybarwienie.
Hosta "Boondocks" to olbrzymia odmiana - prawie metr wysokości! Liście wielkie i grube (dzięki temu nie będzie podziurawiona przez ślimaki), dość szerokie, ładnie unerwione, zielone lub niebieskawo zielone. Kwiaty jasnofioletowe. Potrzebuje trochę czasu, wody i kompostu by pokazać swą moc. Ładnie rośnie także na stanowisku słonecznym.
Odmiana o zielonkawych liściach okolonych szerokim jasnym brzegiem: młodsze liście mają brzeg żółtawy, starsze - prawie biały. Zielony środek ma nieregularny kształt. Liście dość grube, z głęboko zatopionymi nerwami.
Znakomity sport H. „Halcyon”: niebieski liść z wąskim żółtym środkiem. Liście są grube, ładnie wykrojone, kępa regularna, rozłożysta. Podobna do klasycznej już H. „Touch of Class”.
Wspaniała, duża hosta o ciemnozielonych, błyszczących, grubych i mocno pomarszczonych liściach. Kwiaty fioletowe na czarnych pędach. Rośnie dobrze także na stanowisku słonecznym.
Ciemnozielone, błyszczące liście są mocno pomarszczone; ogonki liściowe czerwone, ładnie widoczne dzięki wzniesionemu pokrojowi rośliny. Odmiana średniej wielkości. Ładnie przyrasta. Sprawdzi się także na stanowisku słonecznym.
Hosta o złotych, lekko błyszczących i mocno pomarszczonych liściach. Kwiaty prawie białe. Duża. Dobrze czuje się również na stanowisku słonecznym.
Szaroniebieskie, grube, mocno wydłużone liście o pofałdowanych brzegach i spiczastym czubku wydają się stale falować, być w ruchu. Ulepszona wersja H. "Elvis Lives". Dobrze rośnie w miejscu słonecznym.
Sympatyczna odmiana o grubym liściu z białym, nieregularnym środkiem i ciemnozielonym brzegiem. Dobrze znosi dużą dawkę słońca (należy pamiętać o podlewaniu!). Ładnie się rozrasta.
Wielka hosta o złotych, mięsistych, mocno pomarszczonych liściach. Dla koloru warto posadzić ją w miejscu z przedpołudniowym słońcem.
Piękna, klasyczna odmiana o zielonych liściach z wąskim kremowym brzegiem.
Odmiana mini o długich, sztyletowatych i bardzo pofałdowanych na brzegach liściach. Liście żółte, bardzo jasne. Siewka odmiany „Pineapple Upsidedown Cake”. Inna niż wszystkie, od razu okrzyknięta odmianą roku 2016.
Wiosną żółtozielonkawy neon, później kolor trochę bardziej stonowany, jasnozielony. Liść głęboko unerwiony, mocno pomarszczony, z brzegiem pofałdowanym jak u pierożka. Przyrasta ładnie, widoczna z daleka. Świetna w cieniu i na słońcu.
Liście sercowate, kształtne, regularne; niebieskie w kremowym brzegiem - jest to odmiana stara, ale bardzo elegancka. Dzięki grubym liściom odporna na ślimaki i dość odporna na bezpośrednie działanie słońca.
Liście mięsiste, złote, błyszczące, z bardzo szerokim brzegiem w dwóch odcieniach zieleni. Bardzo wyrazista, elegancka. Kwiaty pod koniec lata wyniesione wysoko ponad liście, pachnące. Przypomina H. „Cathedral Windows”, z tym, że liście z lekką falką, lub zakrętasem na końcówce.
Duża hosta o liściach, które skojarzyły się komuś z naleśnikami: okrągłe, płaskie. Kremowy środek otoczony szerokim, zielonym marginesem.
Wspaniały sport H. "Stained Glass" - ma bardzo grube liście, bardzo mocno pomarszczone (3D), wyrazisty rysunek. Środek liścia kremowożółty, brzeg zielony. Nowość - jeszcze ciepła...
Świetna złota odmiana o grubych, mocno pomarszczonych liściach. Może rosnąć w miejscu słonecznym, a dzięki masywnej blaszce liściowej nie trzeba się martwić o ślimacze pogryzy. Kwiaty prawie białe.
Kolejny sport H. „Sum and Substance” do przetestowania: liście w typowym dla „Sum and Substance” kształcie (patelniowate, z zaostrzoną końcówką), lśniące, jasnozielone i nieoczywisty, ciemny brzeg, to zanikający to pojawiający się. Dobrze rośnie nawet w słonecznym miejscu.
Miniaturka o bardzo grubych, zielonych liściach tworzących gęste kępy. Jest spokrewniona m.in. z H. 'Hush Puppie', H. 'Blue Mouse Ears', a jej nazwa oznacza paznokcie.
„Ogień i lód” – biało-zielone liście powykręcane jak płomienie. Piękna funkia, sport. H. „Patriot”, dobrze znosząca nawet dość znaczne nasłonecznienie.
Hosta o zaczerwienionych liściach - kolor z ogonków liściowych nachodzi na samą blaszkę liściową, brzegi liścia także zaczerwienione. Pochodzi od H. „Beet Salad” . Potrzebuje słońca do osiągnięcia najbardziej spektakularnego wybarwienia. W upalne lata będzie zielenieć.
Szarozielone liście z czerwonymi ogonkami - największa do tej pory odmiana o czerwonych ogonkach. Płodna, co czyni z niej świetny materiał dla hodowców chcących poprzez krzyżówki uzyskać nowe odmiany. Pokrój wyprostowany.
Wyjątkowa funkia o łagodnym pokroju, jedwabistych dużych, miękkich liściach. Dobrze znosi słońce – nawet przez cały dzień, trzeba tylko pamiętać, żeby nie zabrakło jej wilgoci.
Liście zielonożółte (żółty kolor pogłębi się i nabierze blasku gdy posadzimy ją w miejscu odwiedzanym przez słońce), bardzo powykręcane i pofałdowane, dość grube.
Olbrzymia (przeszło metr wzrostu!), efektowna. Pochodzi od H. "Empress Wu", wzbogacona o żółty brzeg liścia, któremu dla lepszego koloru dobrze jest zapewnić trochę słońca. Liście jak anielskie skrzydła.
Liście szaroniebieskie, miseczkowate, lekko pofałdowane, masywne. Pokrój wzniesiony, roślina wysoka. Kwiaty jasno lila, w chłodne lata niemal białe. Dobra tolerancja na słońce (chyba najlepsza wśród niebieskich odmian). Odporna na ślimaki.
Dla wielbicieli żółtych liści na czerwonych ogonkach: liście intensywnie złotożółte z falbanką. Spód liścia biały. Krzyżówka H. pycnophylla - ten sam pofałdowany brzeg i długie nogi, ulepszony kolor. Może rosnąć w miejscu słonecznym, jest też odporna na zakusy ślimaków.
- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Mentha aquatica - mięta nadwodna
- Calla palustris - czermień błotna
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Salvinia natans - salwinia pływająca
Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »