Rukiew wodna chętnie rośnie na mokrym stanowisku i w płytkich wodach, także płynących. W naturze często spotykana na stanowiskach okresowo zalewanych, w rowach i starorzeczach. Jej pędy mogą mieć od kilku centymetrów do nawet 3 metrów długości - pełzając po podłożu i wodzie tworzą dość ścisłą okrywę i mogą się przydać do zadarniania brzegów oczek wodnych, strumyków, maskowania folii. Rukiew jest smaczną rośliną o zastosowaniu kulinarnym.
Kwiat jasnożółty, pojedynczy, duży. Odmiana imponująca, bardzo silnie rosnąca - wymaga sporo miejsca: naturalny staw lub duży (najlepiej co najmniej stulitrowy) pojemnik oraz zasobne, muliste podłoże. W gorszych warunkach (mało miejsca, słabe podłoże) z czasem przestanie kwitnąć i się rozrastać.
Prawdziwy olbrzym wśród lotosów, odmiana uzyskana przez Perry'ego w Stanach Zjednoczonych. Kwiat jasnożółty, pojedynczy (bardzo podobny do gatunku - N. lutea, od którego prawdopodobnie pochodzi), znacznie jednak od niego większy. Wymaga sporo miejsca: naturalny staw lub duży (kilkusetlitrowy) pojemnik oraz zasobne, muliste podłoże.
Bardzo atrakcyjne, intensywnie żółte, pełne kwiaty o pięknym pokroju. Płatki tej odmiany są wąski i długie. Kwiaty liczne. Lotos średniej wielkości - należy posadzić go w pojemniku co najmniej 50 litrowym (im większy tym lepiej); liście i kwiaty wyrastają około 1m ponad podłoże.
Duży, klasyczny już lotos wyhodowany przez legendarnego amerykańskiego hodowcę grzybieni i lotosów. Kwiaty bardzo duże, pojedyncze, różowe ocieplone lekką nutą oranżu. Wymaga dużego zbiornika (beczka/kasta murarska o pojemności kilkudziesięciu litrów lub płytki naturalny staw, najlepiej z mulistym podłożem). Niezawodny.
Klasyczny już lotos wyhodowany przez legendarnego amerykańskiego hodowcę grzybieni i lotosów. Kwiaty bardzo duże, pojedyncze, kremowe i bardzo liczne. Średniej wielkości - wymaga beczki/kasty murarskiej o pojemności kilkudziesięciu litrów lub płytkiego naturalnego stawu, najlepiej z mulistym podłożem.
Odmiana „Empress” ma kwiaty duże (nawet do 30 cm średnicy), białe z różowymi końcówkami. Wymaga dużego pojemnika - najlepiej kasta budowlana o pojemności ok. 100l.
Odmiana stosunkowo nieduża, łatwa w obsłudze i bardzo obficie kwitnąca. Kwiaty są w kolorze należącym do spektrum oranżu, dlatego odmiana została okrzyknięta pierwszym pomarańczowym lotosem. Pomarańczowy kolor jest szczególnie wyrazisty w pierwszych dniach kwitnienia, potem ustępuje odcieniom żółtego i różu. Ten lotos nadaje się do uprawy w dwudziestolitrowym pojemniku.
Odmiana o pełnych, intensywnie ciemnoróżowych kwiatach. Lotos średniej wielkości - należy posadzić go w pojemniku co najmniej 50 litrowym (im większy tym lepiej); liście i kwiaty wyrastają około 1m ponad podłoże..
Odmiana nieduża, łatwa w uprawie - ten lotos nadaje się do uprawy w dwudziestolitrowym pojemniku. Kwiaty różowe, środkowe płatki mogą mieć białe przebarwienia jak niektóre piwonie.
Odmiana średniej wielkości - ten lotos nadaje się do uprawy w trzydziestolitrowym pojemniku lub większym. Kwiaty intensywnie ciemno czerwone, półpełne.
Lotos średniej wielkości. Kwiaty pojedyncze, różowe.
Lotos o bardzo pełnych, intensywnie różowych kwiatach. Średniej wielkości.
Karłowata odmiana lotosa nadająca się doskonale do niewielkich pojemników (wystarczy misa o pojemności 15 do 20l). Kwitnie bardzo obficie czerwonymi pojedynczymi kwiatami.
Wysyłamy kłącza lotosów na przełomie marca/kwietnia, bez ziemi.
„Momo Botan” to karłowata odmiana azjatyckiego lotosa. Bardzo atrakcyjne, różowe kwiaty są wielopłatkowe (mają ponad 100 płatków) i długo się utrzymują.
Wysyłamy kłącza lotosów na przełomie marca/kwietnia, bez ziemi.
Odmiana „Mrs. Perry D. Slocum” ma kwiaty podwójne, zmienne - w ciągu kilku dni kwitnienia przebarwiają się od różu do morelowego.
Bardzo duży lotos - osiąga prawie 2m wysokości a liście mogą mieć średnicę dochodzącą do 0,5 m! Kwiaty są pełne, bardzo duże. Wymaga dużego pojemnika (co najmniej 30-litrowego z założeniem, że w kolejnym roku uprawy musi być przesadzony). Charakteryzuje się stosunkowo dużą mrozoodpornością - można spróbować uprawiać go w sadzawkach lub stawach z mulistym podłożem i zimować na głębokości około 40 cm. Imponujący.
Odmiana miniaturowa, łatwa w uprawie - ten lotos nadaje się do uprawy w zaledwie kilku litrowym pojemniku, wystarczyłaby większa waza do zupy... Liście wyrastają na wysokość 50 cm, mają średnicę 20 cm. Kwiaty różowe, pojedyncze, osiągają 10 cm średnicy.
Odmiana miniaturowa, łatwa w uprawie - ten lotos nadaje się do uprawy w dziesięciolitrowym pojemniku. Kwiaty nieduże i bielutkie jak śnieg.
Odmiana prawdziwie miniaturowa, łatwa w uprawie w niewielkim naczyniu - wystarczy dziesięciolitrowa misa. Liście wyrastają na wysokość 30 cm, mają średnicę 30 cm. Kwiaty różowe, blaknące do kremowego pod koniec kwitnienia; pojedyncze, duże - osiągają 20 cm średnicy.
Lotos Komarova to duży lotos o różowych kwiatach. Legenda i marzenie wielu chętnych uprawiać lotosy w Polsce: jest azjatyckim lotosem orzechodajnym, którego siedliska są najdalej wysunięte na północ, jest więc mrozoodporny, zdolny przetrwać zimę w zbiorniku, w którym rośnie, niewymagający dodatkowych zabiegów na zimę.
Lotos żółty jest rodzimy dla wschodnich stanów Ameryki Północnej - od Florydy po Michigan i dalej. Kwiaty bladożółte, pachnące. Liście wystają ponad wodę.
Przepiękny, nieduży lotos odpowiedni do uprawy w dziesięciolitrowej misie. Kwiaty pełne, kremowo białe.
Grążel żółty to potężna roślina o liściach pływających i kłączu zakorzenionym w dnie na głębokości nawet do kilku metrów (tam, gdzie woda jest wystarczająco czysta, przejrzysta a podłoże żyzne).
Przepiękna polska odmiana uzyskana ze skrzyżowania lilii tropikalnej i zimotrwałej (HxT). Wielokrotnie przeszła już próby zimowania w polskich warunkach - daje radę doskonale. Ma różowe płatki z ciemnoróżowymi kleksami. Jak u tropikalnych - jej kwiaty wyrastają ponad wodę; lubi też rosnąć zdecydowanie płytko (latem starcza jej nawet 10 cm wody nad kłączem). Odmiana średniego wzrostu.
Grzybień tropikalny o dużych, spłaszczonych białych kwiatach. Płatki na końcówkach podbarwione są na fioletowo w jasnym, chłodnym kolorze ametystu, który może przypominać refleksy na śniegu - może stąd "lawina" w nazwie. Liście duże, prawie okrągłe, mocno znaczone brązowymi plamami. Najlepsza nowa odmiana i najlepsza odmiana tropikalna roku 2006 według amerykańskiego towarzystwa International Waterlily & Water Gardening Society.
Wspaniały, wielopłatkowy grzybień tropikalny o intensywnie różowych, ciemnych kwiatach. Kwiaty pachnące, stojące ponad wodą.
Przepiękna polska odmiana uzyskana ze skrzyżowania lilii tropikalnej i zimotrwałej (HxT). Przeszła już próby zimowania w polskich warunkach. Ma fioletoworóżowe płatki z wyraźnie jaśniejszym środkiem - wygląda absolutnie zjawiskowo. Odmiana średniego wzrostu.
Kwiaty gwiaździste, prawie białe, z niebieskimi plamkami na płatkach, wyniesione ponad wodę.
Odmiana stara, sprawdzona i niezawodna. Płatki białe, spiczaste okalają żółty środek. Klasyczna. Doskonała w naturalistycznych założeniach ogrodowych.
Kwiaty intensywnie ciemnoczerwone - najciemniejsze ku środkowi, z wiekiem rośliny kwiaty są coraz ciemniejsze.
Zaskakująca lilia wodna, której największym atutem są kolorowe liście: na oliwkowym tle małe i duże plamy kremowe, różowe, bordo. Kwiaty gwiaździste o mocno wydłużonych płatkach, bladoróżowe pierwszego dnia kwitnienia a następnie białe, pachnące. Polecana do dużych i średnich zbiorników.
Jedna z największych i najbardziej niezawodnych czerwonych odmian lilii wodnych. Kwitnie bardzo obficie dużymi karminowoczerwonymi kwiatami (płatki zewnętrzne są jaśniejsze od wewnętrznych). Barwa kwiatów intensyfikuje się wraz z wiekiem rośliny.
Jedna z największych i najbardziej niezawodnych czerwonych odmian lilii wodnych. Kwitnie bardzo obficie dużymi karminowoczerwonymi kwiatami (płatki zewnętrzne są jaśniejsze od wewnętrznych). Barwa kwiatów intensyfikuje się wraz z wiekiem rośliny.
Piękna, niewielka odmiana doskonale nadająca się nawet do niewielkiego oczka. Należy do grupy lilii o zmiennej barwie kwiatów.
- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Mentha aquatica - mięta nadwodna
- Calla palustris - czermień błotna
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Salvinia natans - salwinia pływająca
Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »