Miododajne - rośliny dla pszczół i motyli
Listy gatunków zaliczanych do apiflory (roślin przyjaznych pszczołom, motylom) są bardzo bogate i niezwykle zróżnicowane. O przydatności kwiatów decyduje nie tylko wysoka miododajność, ale także czas kwitnienia - często o przeżyciu najwcześniej budzących się owadów decyduje, czy znajdą jakiekolwiek pożywienie. Tym pierwszym pożytkiem może okazać się kwitnący w ogrodzie ciemiernik czy rośliny cebulowe pojawiające się jako jedne z pierwszych. Na liście oferowanych przez nas roślin miododajnych rekordzistką pod względem ilości nektaru byłaby prawdopodobnie mięta (ok 500 kg nektaru z hektara).
Roślina o wielu zastosowaniach: niegdyś popularna roślina na rabaty (dopóki do handlu nie weszły odmiany pełne i o kolorowych kwiatach), bukieciarska, zielarska. Lubi gleby lekkie, na mokrej łące można ją umieścić na obrzeżach lub w partiach wyższych i dzięki temu bardziej suchych. Białe kwiaty zebrane w koszyczki pojawiają się masowo w pełni lata, przy ciepłej jesieni (zwłaszcza po sierpniowych sianokosach) zakwita powtórnie.
Bylina o dość dużych (jednak mniejszych niż u malwy), bladoróżowych kwiatach, wysoka - w okresie kwitnienia może osiągać nawet 2 metry. Z uwagi na dużą tolerancję na zasolenie, doskonała do obsadzania poboczy dróg i miejskich ogrodów deszczowych typu suchego. Dobrze się odnajdzie także w założeniach naturalistycznych, ogrodach stylizowanych na ogródek wiejski. Warto sadzić w grupach po kilka sztuk. Chętnie odwiedzana przez owady szukające pożytku.
Na wilgotnej łące wspaniała roślina architektoniczna - wysoka, pokaźna. Z uwagi na tolerancję na zasolenie, doskonała do obsadzania miejskich ogrodów deszczowych. Jest rośliną dwuletnią. W nazwie zawarta jest informacja, że to roślina aniołów (w łacinie i w nazwach ludowych: anielskie ziele, archanielski korzeń, anielski korzeń). Objęta w Polsce częściową ochroną choć w dalszym ciągu przez jednych tępiona jako barszcz Sosnowskiego, przez innych pozyskiwana jako materiał zielarski.
Baptyzje to pięknie kwitnące byliny na słoneczne stanowisko. Odmiana "Blue Bubbly" należy do serii "Decadence": są to rośliny kompaktowe, niższe od gatunku, kwitnące nieprzerwanie przez całe lato, wabiące pszczoły i motyle. Baptyzje sa długowieczne, rosną dobrze na glebach przeciętnych i gorszych - ważne, żeby były przepuszczalne a miejsce powinno być słoneczne. Mają głęboki system korzeniowy - zadomowione nie wymagają właściwie podlewania.
Baptyzje to pięknie kwitnące byliny na słoneczne stanowisko. Odmiana "Blueberry Sundae" należy do serii "Decadence": są to rośliny kompaktowe, niższe od gatunku, kwitnące nieprzerwanie przez całe lato, wabiące pszczoły i motyle. Baptyzje sa długowieczne, rosną dobrze na glebach przeciętnych i gorszych - ważne, żeby były przepuszczalne a miejsce powinno być słoneczne. Mają głęboki system korzeniowy - zadomowione nie wymagają właściwie podlewania.
Baptyzje to pięknie kwitnące byliny na słoneczne stanowisko. Odmiana "Dark Chocolate" należy do serii "Decadence": są to rośliny kompaktowe, niższe od gatunku, kwitnące nieprzerwanie przez całe lato, wabiące pszczoły i motyle. Baptyzje sa długowieczne, rosną dobrze na glebach przeciętnych i gorszych - ważne, żeby były przepuszczalne a miejsce powinno być słoneczne. Mają głęboki system korzeniowy - zadomowione nie wymagają właściwie podlewania.
Baptyzje to pięknie kwitnące byliny na słoneczne stanowisko. Odmiana "Pink Lemonade" należy do serii "Decadence": są to rośliny kompaktowe, niższe od gatunku, kwitnące nieprzerwanie przez całe lato, wabiące pszczoły i motyle. Baptyzje sa długowieczne, rosną dobrze na glebach przeciętnych i gorszych - ważne, żeby były przepuszczalne a miejsce powinno być słoneczne. Mają głęboki system korzeniowy - zadomowione nie wymagają właściwie podlewania.
Baptyzje to pięknie kwitnące byliny na słoneczne stanowisko. Odmiana "Pink Truffles" należy do serii "Decadence": są to rośliny kompaktowe, niższe od gatunku, kwitnące nieprzerwanie przez całe lato, wabiące pszczoły i motyle. Baptyzje sa długowieczne, rosną dobrze na glebach przeciętnych i gorszych - ważne, żeby były przepuszczalne a miejsce powinno być słoneczne. Mają głęboki system korzeniowy - zadomowione nie wymagają właściwie podlewania.
Baptyzje to pięknie kwitnące byliny na słoneczne stanowisko. Odmiana "Smokey Night" ma fioletowe kwiaty, ciemniejsze w pąku, później troszkę jaśniejsze. Pokrój zwarty. Baptyzje są długowieczne, rosną dobrze na glebach przeciętnych i gorszych - ważne, żeby były przepuszczalne a miejsce powinno być słoneczne. Mają głęboki system korzeniowy - zadomowione nie wymagają właściwie podlewania.
Baptyzje to pięknie kwitnące byliny na słoneczne stanowisko. Odmiana "Vanilla Cream" należy do serii "Decadence": są to rośliny kompaktowe, niższe od gatunku, kwitnące nieprzerwanie przez całe lato, wabiące pszczoły i motyle. Baptyzje sa długowieczne, rosną dobrze na glebach przeciętnych i gorszych - ważne, żeby były przepuszczalne a miejsce powinno być słoneczne. Mają głęboki system korzeniowy - zadomowione nie wymagają właściwie podlewania.
Baptyzje to pięknie kwitnące byliny na słoneczne stanowisko. Odmiana "Alba" kwitnie latem białymi kwiatami przypominającymi łubin, wabi pszczoły i motyle. Dobra na kwiat cięty. Baptyzje są długowieczne, rosną dobrze na glebach przeciętnych i gorszych - ważne, żeby były przepuszczalne a miejsce powinno być słoneczne. Mają głęboki system korzeniowy - zadomowione nie wymagają właściwie podlewania.
Na oko niska trawka porastająca suche, żwirowe lub kamieniste miejsca, często w szczelinach między kamieniami - będzie się dobrze czuła na skalniaku, na suchej łące, ugorze kserotermicznym. W sierpniu, w okresie kwitnienia, osiąga wysokość ponad pół metra. Drobne kwiatki zebrane są w płaskie kwiatostany i jarzą się intensywną żółcią. Jesienią charakter rośliny zmienia się - nie jest już niską trawką lecz zimozieloną krzewinką...
Urocza miniaturowa odmiana budlei o cukierkowo różowych kwiatach. Jest niewielkim, zwartym krzewem - świetnie nadaje się do niewielkich ogrodów i do obsadzania pojemników. Kwitnie obficie od początku lata do jesieni i wabi zapylacze (zwłaszcza motyle) - wokół kwitnącej budlei jest ciągły ruch! Wymaga miejsca słonecznego i ciepłego, dobrze zdrenowanego podłoża. Nie lubi ciężkiej, wilgotnej gleby za to dobrze znosi suszę. Na zimę warto okryć, a wiosną należy przyciąć ubiegłoroczne pędy - budleja kwitnie na pędach tegorocznych.
Urocza miniaturowa odmiana budlei o fioletowych kwiatach. Jest niewielkim, zwartym krzewem - świetnie nadaje się do niewielkich ogrodów i do obsadzania pojemników. Kwitnie obficie od początku lata do jesieni i wabi zapylacze (zwłaszcza motyle) - wokół kwitnącej budlei jest ciągły ruch! Wymaga miejsca słonecznego i ciepłego, dobrze zdrenowanego podłoża. Nie lubi ciężkiej, wilgotnej gleby za to dobrze znosi suszę. Na zimę warto okryć, a wiosną należy przyciąć ubiegłoroczne pędy - budleja kwitnie na pędach tegorocznych.
Urocza miniaturowa odmiana budlei o malinowych kwiatach. Jest niewielkim, zwartym krzewem - świetnie nadaje się do niewielkich ogrodów i do obsadzania pojemników. Kwitnie obficie od początku lata do jesieni i wabi zapylacze (zwłaszcza motyle) - wokół kwitnącej budlei jest ciągły ruch! Wymaga miejsca słonecznego i ciepłego, dobrze zdrenowanego podłoża. Nie lubi ciężkiej, wilgotnej gleby za to dobrze znosi suszę. Na zimę warto okryć, a wiosną należy przyciąć ubiegłoroczne pędy - budleja kwitnie na pędach tegorocznych.
Urocza miniaturowa odmiana budlei o białych kwiatach. Jest niewielkim, zwartym krzewem - świetnie nadaje się do niewielkich ogrodów i do obsadzania pojemników. Kwitnie obficie od początku lata do jesieni i wabi zapylacze (zwłaszcza motyle) - wokół kwitnącej budlei jest ciągły ruch! Wymaga miejsca słonecznego i ciepłego, dobrze zdrenowanego podłoża. Nie lubi ciężkiej, wilgotnej gleby za to dobrze znosi suszę. Na zimę warto okryć, a wiosną należy przyciąć ubiegłoroczne pędy - budleja kwitnie na pędach tegorocznych.
Rozpowszechniony w całej Polsce (i na świecie - jest to gatunek kosmopolityczny), trudno wyobrazić sobie bez niego łąkę, miedzę czy przydrożne zarośla. Kwiaty fioletoworóżowe są miododajne - wabią pszczoły i motyle.
Rozpowszechniony w całej Polsce (i na świecie - jest to gatunek kosmopolityczny), trudno wyobrazić sobie bez niego łąkę, miedzę czy przydrożne zarośla. Kwiaty fioletoworóżowe są miododajne - wabią pszczoły i motyle.
Tutaj oferta na 100 sztuk sadzonek, średnica bryłki korzeniowej 3,5 cm.
Jeden z piękniejszych ostów, okazały, o kwiatach w kolorze czerwonego wina. Przydatny do tworzenia rabat w stylu kwietnej łąki czy prerii - świetny w towarzystwie traw i innych roślin kwitnących. Najlepiej prezentuje się na glebach żyznych i wilgotnych - w naturze jest rośliną wilgotnych łąk, łęgów.
Roślina kserotermicznej murawy, a więc jej żywiołem jest stanowisko słoneczne, gorące, suche. Liście i pędy ma owłosione (zapobiega to nadmiernej utracie wody); liście tworzą rozetę schowaną nisko wśród traw, w okresie kwitnienia żmijowiec osiąga wysokość nawet 1m. Kwitnienie przypada na okres od końca czerwca do sierpnia i trwa przeciętnie 2 do 3 tygodni. Wspaniała roślina miododajna. Sadzić na słonecznych rabatach, skalniakach.
Okazała bylina, prawdziwa ozdoba krajobrazu - obecna na skrajach lasów, leśnych polanach, w przydrożnych rowach. Entuzjaści przypisują jej wiele zalet medycznych i kulinarnych (stanowi jeden ze składników leczniczej herbatki Kapor). Purpurowe kwiaty są atrakcyjnym pożytkiem dla pszczół. Lubi podłoże bogate w azot. Jej angielska nazwa to „Fireweed” - chwast ognisty. Z uwagi na dużą tolerancję na zasolenie, doskonała do obsadzania poboczy dróg i miejskich ogrodów deszczowych typu suchego.
Roślina dwuletnia: w pierwszym roku wytwarza rozetę zielonych, mięsistych liści. W drugim roku na wysokiej, sztywnej łodydze pojawiają się srebrzyste kwiaty tak charakterystyczne dla mikołajków. Kwiaty mikołajka stanowią doskonały pożytek dla pszczół i motyli - zawsze uwijają się przy nich roje owadów. Kwiaty można suszyć (najlepiej zbierać je zanim w pełni rozkwitną) albo zostawić na roślinie: pewnie się rozsieje, a puste kwiatostany będą zdobić ogród także zimą. Jest rośliną niewymagającą.
Mikołajek występujący także w Polsce w siedliskach naturalnych: porasta wydmy nad Morzem Bałtyckim. Doskonale przystosowany jest do trudnych warunków panujących w tym środowisku.
Mikołajek wymaga gleby dobrze zdrenowanej i suchej, stanowiska zdecydowanie słonecznego. Jest rośliną niewymagającą. Kwitnie dużymi, intensywnie niebieskimi kwiatami, które utrzymują się na roślinie całe lato. Raj dla ludzi, pszczół i motyli.
Naturalnym siedliskiem tego mikołajka jest północnoamerykańska preria. W ogrodzie dobry jako soliter lub sadzony w niedużych grupach, także w towarzystwie traw. Z rozety srebrnozielonych liści wyrasta sinoniebieski, rozgałęziony i ulistniony pęd kwiatowy. Kwiaty mikołajka stanowią doskonały pożytek dla pszczół i motyli - zawsze uwijają się przy nim roje owadów; ze względu na wysoką wydajność miodową i pyłkową polecany jest do obsadzania ogrodów przy pasiekach.
Olbrzymia bylina tworząca krzaczaste zarośla - najchętniej w miejscu słonecznym, żyznym i wilgotnym. Odpowiednia roślina na mokrą łąkę, skraj rowu, strumienia, stawu. Piękne różowe kwiatostany wabią motyle i pszczoły.
Duża bylina o walorach architektonicznych - w założeniu ogrodowym może pełnić rolę krzewu. Wymaga miejsca mokrego lub co najmniej wilgotnego. Angielska nazwa tej wiązówki to „Queen of the Prairies” - „królowa prerii”).
Potrafi być dużą byliną o walorach architektonicznych - w założeniu ogrodowym może pełnić rolę krzewu; potrafi też zająć skromniejsze miejsce wśród traw na łące i pokazać swoją urodę tylko w czasie kwitnienia. Wymaga miejsca mokrego lub co najmniej wilgotnego - w naturze najczęściej można ją spotkać na podmokłych łąkach (angielska nazwa wiązówki to „Queen of the Meadow” - „królowa łąki”).
Potrafi być dużą byliną o walorach architektonicznych - w założeniu ogrodowym może pełnić rolę krzewu; potrafi też zająć skromniejsze miejsce wśród traw na łące i pokazać swoją urodę tylko w czasie kwitnienia. Wymaga miejsca mokrego lub co najmniej wilgotnego - w naturze najczęściej można ją spotkać na podmokłych łąkach (angielska nazwa wiązówki to „Queen of the Meadow” - „królowa łąki”).
Tutaj oferta na 100 sztuk sadzonek, średnica bryłki korzeniowej 3,5 cm.
Ten niski bodziszek o cukierkowo różowych kwiatach kwitnie niezwykle obficie. Dość drobne, mocno powcinane liście przebarwiają się jesienią na czerwono. Jest to mieszaniec G. macrorrhizum - bardzo tolerancyjny na trudne warunki, dobrze znosi stanowisko nasłonecznione oraz okresowe przesuszenie. Doskonała okrywę gruntu, świetna roślina do pojemników. Chętnie odwiedzany przez zapylacze.
Bodziszek często spotykany w Polsce - typowy dla mokrych łąk, rowów, skrajów dróg. Nieoceniony w naturalistycznych założeniach ogrodowych - przez całe lato obecne są jasnofioletowe kwiaty a wraz z nimi uwijające się trzmiele, pszczoły i motyle.
Niska, zwarta forma bodziszka łąkowego o bardzo ciemnych liściach, na których tle ładnie odbijają bladoróżowe, prawie białe kwiaty. Można nim obsadzać stanowiska wilgotne, słoneczne. Powtarza kwitnienie po usunięciu przekwitłych kwiatostanów.
Bodziszek łąkowy o jasnofioletowych, pełnych kwiatach, na które można liczyć w czerwcu i lipcu, a potem po raz drugi na przełomie lata i jesieni (zwłaszcza jeśli był przycięty po pierwszym kwitnieniu). Kwiaty trochę jak różyczki - świetny do ogrodu w wiejskim stylu, ma urok rośliny staroświeckiej. Rewelacyjnie wygląda też potraktowany w nowocześnie - w nasadzeniach z trawami. nie ma wielkich wymagań.
Bodziszek łąkowy o białych kwiatach z fioletowymi plamkami. Można nim obsadzać stanowiska wilgotne, słoneczne. Mało wymagający, zadomowiony znosi także okresy suszy. Powtarza kwitnienie po usunięciu przekwitłych kwiatostanów. Dobry wybór na łąkę kwietną, chętnie odwiedzany przez pszczoły.
Ten niski bodziszek o różowych, dość dużych kwiatach to konkurencja dla rewelacyjnej odmiany "Rozanne": kwitnie równie długo (od późnej wiosny do pierwszych przymrozków), tworzy dość zwartą niską okrywę i jest tolerancyjny co do podłoża i stanowiska. Bezproblemowy, mrozoodporny i bardzo ładny.
- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Mentha aquatica - mięta nadwodna
- Calla palustris - czermień błotna
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Salvinia natans - salwinia pływająca
Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »