Pływające wyspy i podwodne łąki
W stawie ogrodowym oczekujemy od nich przede wszystkim efektu estetycznego i pomocy w naturalnym, ekologicznym ograniczenie rozwoju glonów. W dużych zbiornikach wodnych, naturalnych i sztucznych, pływające wyspy służą do doczyszczania wstępnie oczyszczonych ścieków, wód zrzucanych przez zakłady przemysłowe, zagospodarowywania zbiorników retencyjnych gromadzących wodę deszczową. Rośliny radzą sobie z nadmiarem azotu i fosforu, trudnymi do usunięcia pozostałościami farmaceutyków, pestycydów. Zanurzone w żyznej wodzie korzenie pochłaniają nadmiar biogenów a także szkodliwe pierwiastki i substancje zawierające np. metale ciężkie. Na korzeniach roślin rozwijają się kolonie bakterii znacznie wspomagających te procesy. Pływająca wyspa staje się prawdziwą, wysoce specjalistyczną oczyszczalnią biologiczną.
Nasze gotowe wysepki mogą być stosowane jako gotowy produkt, zachęcamy także to eksperymentowania i dosadzania innych roślin wodnych.
Wysepka obsadzona mieszanką co najmniej 3 różnych gatunków roślin.
Niezapominajka rośnie bujnie, wysepka do pewnego stopnia powiększa się o pędy rośliny unoszące się na wodzie. Może zimować pozostawiona zimą w wodzie - wczesną wiosną, gdy lody stopnieją, szybko podejmie wegetację.
Pływająca wyspa - zestaw
Zestaw składa się z wypornościowego kołnierza o zewnętrznych wymiarach 25x25cm i koszyka 19x19cm. Pozwala na szybkie i łatwe zainstalowania małej pływającej wysepki.
Limnobium to wydajna „oczyszczalnia ścieków” - roślina ta ma stosunkowo duże zapotrzebowanie na nawóz dzięki czemu efektywnie oczyszcza wodę. Wyspę obsadzoną limnobium polecamy szczególnie właścicielom zbiorników zasiedlonych rybami lub zasilanymi w biogeny w inny sposób (np. poprzez spływ wody zawierającej nawozy z pól).
Mięta rośnie bujnie, wysepka do pewnego stopnia powiększa się o pędy rośliny unoszące się na wodzie. Może zimować pozostawiona zimą w wodzie - wczesną wiosną, gdy lody stopnieją, szybko podejmie wegetację.
Tojeść rozesłana szybko i wdzięcznie rozprzestrzenia się powiększając z czasem wysepkę. Dobrze znosi zimę, także pozostawiona w lodzie.
Wywłócznik rośnie bujnie, wysepka powiększa się o pędy rośliny unoszące się na wodzie. Tworzy mgiełkę delikatnych, pierzastych liści. Obciążona wyspa może stać się podwodną łąką - roślina może rosnąć także pod wodą.
Podwodna łąka stanowi piękne tło dla kolorowych ryb w sadzawce, maskuje nieatrakcyjne dno, daje schronienie narybkowi i drobnej faunie wodnej. Jest natleniająca - w ciągu dnia, gdy zachodzi proces fotosyntezy, do wody uwalniane są cząsteczki tlenu.
- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Mentha aquatica - mięta nadwodna
- Calla palustris - czermień błotna
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Salvinia natans - salwinia pływająca
Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »