Pływające wyspy i podwodne łąki
Owalne wysepki o wymiarach ok. 50x40 cm występują w dwóch wariantach: pływające po powierzchni wody lub dodatkowo obciążone, zatapialne podwodne łąki. Obsadzamy je roślinami wytrzymałymi, dobrze zimującymi (jeśli wysepka wymaga przezimowania na lądzie - informujemy o tym dodatkowo).
Obrośnięte kręgi podwodnej łąki należy ułożyć na stosunkowo niewielkiej głębokości, najlepiej w miejscu z mulistą warstwą, żeby rośliny mogły czerpać składniki pokarmowe.
Pływające wysepki można puścić swobodnie na szerokie wody sadzawki (wtedy o wyborze miejsca zadecyduje np. wiatr) lub zacumować/zakotwiczyć w wybranym przez siebie miejscu. Wysepki spełniają - oprócz ozdobnej - także praktyczną rolę: ocieniają zbiornik i filtrują go (rośliny pobierają składniki odżywcze wprost z wody), co daje dodatkowe możliwości ekologicznego, naturalnego ograniczania rozwoju glonów w wodzie.
Nasze wysepki mogą być stosowane jako gotowy produkt, zachęcamy także to eksperymentowania i dosadzania innych roślin wodnych:

Wysepka obsadzona mieszanką co najmniej 3 różnych gatunków roślin.

Niezapominajka rośnie bujnie, wysepka do pewnego stopnia powiększa się o pędy rośliny unoszące się na wodzie. Może zimować pozostawiona zimą w wodzie - wczesną wiosną, gdy lody stopnieją, szybko podejmie wegetację.

Limnobium to wydajna „oczyszczalnia ścieków” - roślina ta ma stosunkowo duże zapotrzebowanie na nawóz dzięki czemu efektywnie oczyszcza wodę. Wyspę obsadzoną limnobium polecamy szczególnie właścicielom zbiorników zasiedlonych rybami lub zasilanymi w biogeny w inny sposób (np. poprzez spływ wody zawierającej nawozy z pól).

Mięta rośnie bujnie, wysepka do pewnego stopnia powiększa się o pędy rośliny unoszące się na wodzie. Może zimować pozostawiona zimą w wodzie - wczesną wiosną, gdy lody stopnieją, szybko podejmie wegetację.

Tojeść rozesłana szybko i wdzięcznie rozprzestrzenia się powiększając z czasem wysepkę. Dobrze znosi zimę, także pozostawiona w lodzie.

Wywłócznik rośnie bujnie, wysepka powiększa się o pędy rośliny unoszące się na wodzie. Tworzy mgiełkę delikatnych, pierzastych liści. Obciążona wyspa może stać się podwodną łąką - roślina może rosnąć także pod wodą.

Podwodna łąka stanowi piękne tło dla kolorowych ryb w sadzawce, maskuje nieatrakcyjne dno, daje schronienie narybkowi i drobnej faunie wodnej. Jest natleniająca - w ciągu dnia, gdy zachodzi proces fotosyntezy, do wody uwalniane są cząsteczki tlenu.

- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Calla palustris - czermień błotna
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Cyclamen coum „Pink” - cyklamen dyskowaty różowy
- Eichhornia crassipes - hiacynt wodny

Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »