Liliowce
Liliowce to efektowne i niewymagające rośliny do każdego ogrodu. Znoszą w zasadzie każde warunki, nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, nie chorują, a rozrośnięte kępy doskonale okrywają ziemię i nie pozwalają rosnąć chwastom. Karpy nie wymagają odmładzania - na jednym miejscu mogą rosnąć wiele lat. Kwiaty liliowców trwają tylko jeden dzień, jest ich jednak tak wiele na jednej kępie, że kwitną tygodniami.
Liliowce dzielą się na tetraploidy (posiadające w jądrze komórkowym 44 chromosomy) oraz na diploidy (posiadające w jądrze 22 chromosomy). Tetraploidy charakteryzują się odpornością na słońce, wytrzymałością na suszę i słabsze warunki glebowe. Mają silną budowę, szerokie liście, grube, mięsiste płatki oraz grubą łodygę. Wiążą od 3 do 20 nasion. Natomiast diploidy mają delikatną budowę, zwiewne płatki kwiatów, cienkie, wąskie liście, cienkie łodygi. Wiążą od 20 do 50 nasion w każdej torebce nasiennej. Charakteryzują się mniejszą wytrzymałością na suszę i gorsze warunki glebowe niż tetraploidy.
Liliowce można także sklasyfikować biorąc pod uwagę trwałość liści. Pierwszym typem są odmiany kończące wzrost jesienią i zapadające w okres spoczynki do kolejnej wiosny, a ich liście obumierają na zimę. Takie liliowce należą do grupy Dormant. Odmiany zimozielone to takie, które nie mają wyraźnie określonego okresu spoczynku i są cały czas zielone. Występują także odmiany o pośrednich cechach - półzimozielone, które częściowo tracą liście na zimę.
Dane metrykalne dla poszczególnych odmian podajemy za ADS (American Daylily Society, kiedyś AHS), w opisie staramy się zawrzeć własne obserwacje.
Opisy i zdjęcia dotyczą roślin dorosłych (za takie przyjmuje się co najmniej trzylatki) i właściwie pielęgnowanych: w pierwszym sezonie rośliny mogą nie kwitnąć wcale lub zakwitnąć kwiatami drobnymi, pojedynczymi, słabo wybarwionymi.

Oferowane 5 sztuk kremowych liliowców wystarczy na obsadzenie pojedynczego szpaleru o długości ok. 2m (należy je sadzić co 40 do 60cm). Sadzone w dwóch rzędach (na zasadzie zygzaka) szybciej utworzą efektowny, gruby szpaler.

Oferowane 5 sztuk pomarańczowych liliowców wystarczy na obsadzenie pojedynczego szpaleru o długości ok. 2m (należy je sadzić co 40 do 60cm). Sadzone w dwóch rzędach (na zasadzie zygzaka) szybciej utworzą efektowny, gruby szpaler.

Oferowane 5 sztuk różowych liliowców wystarczy na obsadzenie pojedynczego szpaleru o długości ok. 2m (należy je sadzić co 40 do 60cm). Sadzone w dwóch rzędach (na zasadzie zygzaka) szybciej utworzą efektowny, gruby szpaler.

Oferowane 5 sztuk fioletowych liliowców wystarczy na obsadzenie pojedynczego szpaleru o długości ok. 2m (należy je sadzić co 40 do 60cm). Sadzone w dwóch rzędach (na zasadzie zygzaka) szybciej utworzą efektowny, gruby szpaler.

Oferowane 5 sztuk czerwonych liliowców wystarczy na obsadzenie pojedynczego szpaleru o długości ok. 2m (należy je sadzić co 40 do 60cm). Sadzone w dwóch rzędach (na zasadzie zygzaka) szybciej utworzą efektowny, gruby szpaler.

Oferowane 5 sztuk białych/kremowych liliowców wystarczy na obsadzenie pojedynczego szpaleru o długości ok. 2m (należy je sadzić co 40 do 60cm). Sadzone w dwóch rzędach (na zasadzie zygzaka) szybciej utworzą efektowny, gruby szpaler.

Oferowane 5 sztuk żółtych liliowców wystarczy na obsadzenie pojedynczego szpaleru o długości ok. 2m (należy je sadzić co 40 do 60cm). Sadzone w dwóch rzędach (na zasadzie zygzaka) szybciej utworzą efektowny, gruby szpaler.

Kwiaty kremowożółte, duże, mięsiste, mocno rzeźbione. Ryflowana falbanka.

Czerwony kwiat z jasnymi pręgami dzielącymi górne płatki na pół. Zielone u nasady gardło przechodzi w żółte. Płatki zakończone falbanką. Odmiana wyselekcjonowana przez brata Stefana Franczaka.

Kwiat duży w kolorze lila z pięknym, dużym, intensywnie śliwkowym okiem i taką samą falbanką.
Wczesną wiosną 2022 wysyłamy "goły korzeń", później rośliny ukorzenione.

Kwiat duży, mięsisty, z wyrazistą falbanką, intensywnie żółty. Płatki lekko wywinięte.

Kwiat masywny, duży, o mięsistych płatach, w ciepłym odcieniu żółtego. Kwitnie obficie. Odmiana wyselekcjonowana przez brata Stefana Franczaka.

"Ponętna brzoskwinka" ma kwiaty morelowe z delikatną falbanką. Płatki grube, smaczne...

Kwiat intensywnie morelowo pomarańczowy z wyraźną złotą falbanką. Powtarza kwitnienie.

Kwiaty kremowe lub waniliowe, duże. Płatki mogą być lekko powykręcane.

Kwiaty bardzo duże, wyraziste. Szerokie, kremowe, pofałdowane i pomarszczone płatki skontrastowane są z bordowym okiem, na którym widać złotożółte refleksy. Falbanka także bordowa, poprzeplatana złotożółtą nitką (nazwę tej odmiany można przetłumaczyć jako "antyczne płótna/serwetki").

Kwiaty krwistoczerwone, bardzo duże. Nazwany na cześć australijskich i nowozelandzkich żołnierzy walczących w I wojnie światowej.

Piękny liliowiec pajęczy - o stosunkowo wąskich, długich płatkach. Kwiaty osiągają średnicę 25 cm, płatki dodatkowo powykręcane. Jego nazwa określa rodzaj wybarwienia liliowców - „z aplikacją”: kolor gardzieli jest „naniesiony” (appliqué) na kolor płatków.

Kwiat morelowy z różowym oczkiem i żółto-zieloną gardzielą.

Kwiaty jasno morelowe/łososiowe o płatkach wdzięcznie wygiętych do tyłu. Gardziel zielona.

Uroczy liliowiec o dużych, niemal jednolicie białych, porcelanowych kwiatach o szerokich płatkach; gardziel zielona.

Płatki cieliste z malinowym okiem i żółtą gardzielą. Powtarza kwitnienie.

Piękna odmiana o kremowo-różowych płatkach. Róż intensywny szczególnie przy brzegach płatków i skontrastowany ze złotą falbanką. Oko złote, gardziel zielona.

Kwiaty żółte z zielonkawym gardłem i delikatna falbanką.

Stara, klasyczna odmiana. Liliowiec wysoki, mocno czerwony, o wydłużonych płatkach. Na płatkach żółte pręgi, które są przedłużeniem żółtej gardzieli.

Uroczy liliowiec o dużych różowych kwiatach. Gardziel żółta, oko i falbanka purpurowe. Powtarza kwitnienie.

Liliowiec o żywo żółtych, niedużych (średnica ok. 10 cm) kwiatach. Należy do grupy liliowców „500″ – trzyletnia kępa w ciągu jednego sezonu wydaje około 500 kwiatów (dla porównania H. „Stella d’Oro” na trzyletniej kępie wydaje około 250 kwiatów w sezonie).

Kwiaty fioletowe z żółtym gardłem. Zaczyna kwitnienie dość wcześnie, powtarza. Pachnący.

Kwiaty intensywnie żółte lub jasnopomarańczowe, ciepłe.

Zjawiskowy liliowiec o bardzo dużych, ciemnych kwiatach. Kwiaty w ciekawym odcieniu czerwieni z fioletowym okiem i fioletową falbanką na płatkach. Gardło żółte.
Wczesną wiosną 2022 wysyłamy "goły korzeń", później rośliny ukorzenione.

Zjawiskowy liliowiec o dużych kwiatach w kolorze lila. Wyraźna kremowa falbanka i kremowe oko. Powtarza kwitnienie.

Nowa odmiana liliowca o kwiatach w kolorze jagodowym (dużych – 13 cm średnicy) z białymi zębami na płatkach. Gardziel żółta. Należy do grupy liliowców „500” – trzyletnia kępa w ciągu jednego sezonu wydaje około 500 kwiatów (dla porównania H. „Stella d’Oro” na trzyletniej kępie wydaje około 250 kwiatów w sezonie).

Kwiaty średnicy ok. 12cm, różowe z malinowym okiem i zielonkawożółtą gardzielą. Powtarza kwitnienie.

Kwiaty pomarańczowe, rozjaśnione do żółtego na brzegach i środkach płatków. Mocna, piękna falbanka.

Piękny liliowiec o dużych (15 cm średnicy), kremowo białych kwiatach rozświetlonych zielonkawą gardzielą. Płatki masywne, mięsiste. Pachnie delikatnie.

- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Calla palustris - czermień błotna
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Eichhornia crassipes - hiacynt wodny
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Geranium x magnificum - bodziszek wspaniały
- Cyclamen coum „Pink” - cyklamen dyskowaty różowy

Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »