Storczyki gruntowe
Poprzez storczyki gruntowe rozumiemy gatunki rosnące w gruncie (w przeciwieństwie do gatunków epifitycznych rosnących na skałach i drzewach), pochodzące z lasów i mokrych łąk strefy umiarkowanej oraz ich mieszańce. Wiele z nich można uprawiać z powodzeniem w naszym klimacie. Warto wnikliwie zapoznać się z gatunkiem, który chcemy posadzić w ogrodzie i sprawdzić, czy warunki jakie możemy mu zapewnić będą odpowiadały jego wymaganiom.
W tej grupie roślin wyróżniają się obuwiki - storczyki łatwe i wdzięczne w uprawie, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki: gleba powinna być lekka, dobrze zdrenowana (ze sporą domieszką np. piasku, perlitu, keramzytu), stale lekko wilgotna lecz nie mokra. Niewielka domieszka kompostu liściowego, włókien kokosowych lub drobno kruszonej przekompostowanej kory zaspokoi ich zapotrzebowanie na nawóz. Miejsce powinno być lekko ocienione, nie powinny rosnąć w miejscach o silnej operacji słonecznej. Sadzi się je na głębokości ok. 10 cm, ich korzenie powinny być rozpostarte w szerokim dołku (nie powinny być zwinięte, przycinane ani wkopane głęboko pionowo).
Obuwiki muszą przechodzić stan spoczynku zimowego, nie można więc traktować ich jako rośliny doniczkowe. Nie sprawdzą się też w ogrodzie zimowym. Są całkowicie mrozoodporne, schowane w ziemi dobrze zniosą zimowe temperatury nawet do 30 stopni poniżej zera. Gdy rozpoczną wzrost na wiosnę (przeciętnie na początku kwietnia) zagrozić mogą im wiosenne przymrozki - młode wiosenne liście są delikatne i wrażliwe. Aby zapobiec uszkodzeniom można je zabezpieczyć na czas przymrozków przykrywając np. odwróconym wiaderkiem, dużą butlą po wodzie mineralnej z odciętym dnem itp. Obuwiki rozwijają się bardzo szybko: potrzebują zaledwie miesiąca od wychynięcia z ziemi liści do zakwitnięcia.
W wybarwieniu kwiatów obuwików występuje pewna zmienność, szczególnie wśród czystych gatunków - poszczególne osobniki mogą się różnić od prezentowanych na naszych zdjęciach.

Bletilla jest storczykiem pochodzącym z terenów Chin i Japonii. Jest jedną z niewielu odmian storczyków, które mogą być wysadzone w ogrodach naszej strefy klimatycznej. Najlepiej czuje się na stanowisku o warunkach zbliżonych do leśnych: dobrze zdrenowana ale wilgotna, próchnicza gleba i lekki cień.

Bletilla jest storczykiem pochodzącym z terenów Chin i Japonii. Jest jedną z niewielu odmian storczyków, które mogą być wysadzone w ogrodach naszej strefy klimatycznej. Najlepiej czuje się na stanowisku o warunkach zbliżonych do leśnych: dobrze zdrenowana ale wilgotna, próchnicza gleba i lekki cień.

Bletilla jest storczykiem pochodzącym z terenów Chin i Japonii. Jest jedną z niewielu odmian storczyków, które mogą być wysadzone w ogrodach naszej strefy klimatycznej. Najlepiej czuje się na stanowisku o warunkach zbliżonych do leśnych: dobrze zdrenowana ale wilgotna, próchnicza gleba i lekki cień. Tutaj w ofercie bletilla o różowych kwiatach i liściach z wąskim, kredowobiałym brzegiem.

Wspaniały obuwik o dużych, czysto żółtych kwiatach w raczej chłodnym odcieniu. Jest to krzyżówka azjatyckich gatunków C. fasciolatum x segawae.

Obuwik o bardzo dużych kwiatach. Kwitnie trochę później niż większość obuwików.
Oferowane rośliny są co najmniej trzyletnie - zakwitną w sezonie, w którym są sprzedawane.

Krzyżówka C. parviflorum x macranthos. Kształt i kolor kwiatów podobny jak u C. „Sabine”, jest jednak mniejszy. Odmiana niezwykle wdzięczna, wytrzymała i łatwa w uprawie. Szybko się namnaża tworząc obfite, gęste kępy (na jednym ze zdjęć karpa 5 lat po posadzeniu).
Oferowane rośliny są co najmniej trzyletnie, co najmniej dwupąkowe (zakwitną w sezonie, w którym są sprzedawane).

Śliczny, stosunkowo noski ale mocarny obuwik. Kwiaty mogą różnić się nieznacznie pod względem intensywności wybarwienia. Pędy mocne, kwiaty średniej wielkości.

Obuwik o kremowożółtej warżce i brązowych działkach kielicha. Kwiaty utrzymują się długo - nawet do 4 tygodni w sprzyjających warunkach.

Krzyżówka Cypripedium hotei × C. macranthos. Odmiana o dużych, ciemnoróżowych kwiatach.

Kim jest Lucy Pinkepank? W naszym sklepie to piękny obuwik, śmiała krzyżówka Cypripedium kentuckiense x C. tibeticum. Odmiana o bardzo dużych, ciemnoróżowych kwiatach na wysokich pędach. Żywotna.

Krzyżówka C. kentuckiense x macranthos. Odmiana o dużych kwiatach (podobnie jak C. „Sabine”). U dorosłego osobnika rosnącego w optymalnych warunkach, warżka osiąga wielkość kurzego jaja! Kwitnie długo. Kolory delikatne, pastelowe. Łatwa w uprawie.

Krzyżówka Cypripedium franchetii x C. macranthos. Odmiana o dużych, malinowo różowych kwiatach. wiatach.

Obuwik o kremowych, bardzo dużych kwiatach (warżka ma wielkość porządnego kurzego jaja) i sztywnych pędach zdolnych unieść tak duże kwiaty. Kwitnie w maju, kwiaty utrzymują się długo.

Krzyżówka C. fasciolatum x macranthos. Odmiana o dużych kwiatach (porównywalny do odmiany „Philipp”, dwukrotnie większy niż „Gisela”). U dorosłego osobnika rosnącego w optymalnych warunkach, warżka osiąga wielkość kurzego jaja! Kwitnie długo. Łatwa w uprawie.

Obuwik „Ulla Silkens” to rewelacyjna krzyżówka Cypripedium flavum i C. reginae. Kwiaty biało-różowe, nieznacznie zmienne: warżka może być różowa, lekko zaróżowiona lub w różnym stopniu nakrapiana różowymi plamkami. Wymaga wilgotnego i przepuszczalnego podłoża, najlepiej rośnie w miejscu lekko ocienionym. Łatwiejszy i wdzięczniejszy w uprawie niż C. reginae. Kwitnie bardzo obficie i dość szybko się rozrasta.

Obuwik o dużych kwiatach, porównywalnych do "Sabine" czy "Sabine Pastel". Kombinacja kolorów podobna jak u obuwika pospolitego - kremowożółta warżka i brązowe działki kielicha.

Rodzimy i najokazalszy gatunek storczyka: można go spotkać w całej Polsce, stanowiska są jednak zazwyczaj pojedyncze i mocno rozproszone.

Storczyk ten należy do flory Chin. Nazwa sugeruje żółta barwę kwiatów, wpada ona jednak mocno w jasną zieleń („zielone jabłuszko”). Jest gatunkiem wymagającym zimowego okresu spoczynku i ujemnych temperatur w tym czasie - nie może być uprawiany jako roślina pokojowa.

Ciekawy albinos wyselekcjonowany z populacji obuwika żółtego. Kwiaty nieduże, kuliste z krótkimi działkami kielicha.

Urocza krzyżówka obuwika żółtego i królewskiego. Kwiaty białe z różową lub nakrapianą różowo warżką, nieznacznie większe niż u obuwika żółtego.

Absolutnie niezwykły obuwik o bladoróżowej, wydatnej warżce nakrapianej bordowo, która ukazuje się na tle plisowanych, wachlarzowatych liści. Pochodzi z cieplejszych stron - jeśli uprawiany w ogrodzie, musi być na zimę bardzo dobrze okryty lub wręcz przeniesiony do chłodnego pomieszczenia. Lubi podłoże organiczne, wilgotne, ale dobrze zdrenowane.
Oferowane rośliny są co najmniej trzyletnie, co najmniej dwupąkowe - zakwitną w sezonie, w którym są sprzedawane

Rzadko spotykany storczyk o uroczych maleńkich kwiatach, białych z bordowymi plamkami. Warżka kulista, działki kielicha krótkie. Pochodzi z terenów zimnych, subarktycznych, zdecydowanie wymaga zimą temperatury poniżej 0°C i nie może być uprawiany w doniczce nawet na chłodnym parapecie.

Północnoamerykański gatunek storczyka spotykanego w naturze na podmokłych łąkach, torfowiskach, obrzeżach lasów, brzegach strumieni. Warżka jasnokremowa, działki kielicha brązowe, długie, lekko poskręcane.

Obuwik szeroko rozpowszechniony na terenie Rosji (także część europejska), Japonii, Chin. Spotykany zarówno na terenach podmokłych, bagiennych jak i na stokach wzgórz, brzegach rzek. Dobrze rośnie na stanowiskach lekko ocienionych, wilgotnych.
Oferowane rośliny są co najmniej trzyletnie, co najmniej dwupąkowe (zakwitną w sezonie, w którym są sprzedawane); pochodzą z uprawy laboratoryjnej - ich pozyskiwanie z natury jest zabronione.

Północnoamerykański gatunek storczyka spotykanego w naturze na podmokłych łąkach, torfowiskach, obrzeżach lasów, brzegach strumieni. Służy mu połączenie słonecznego lub lekko ocienionego stanowiska i stale wilgotnego, chłodnego podłoża.

Obuwik królewski o czysto białych kwiatach.

Bliski kuzyn Cypripedium macranthos. Kwiat ciemnobordowy, warżka o wyraźnej fakturze. Roślina niska. W naturze porasta lesiste zbocza gór wapiennych.

Storczyk spotykany na terenach Syberii - krzyżówka C. calceolus i C. macranthos. Pełen wigoru, dość rosły, kwiaty duże, najczęściej bordowe (lub bordo jako dominanata), także z domieszką kremowego i brązowego. Łatwy, bardzo odporny na mróz.

Kremowa wersja Cypripedium ventricosum. Storczyk pełen wigoru, dość rosły, kwiaty duże. Łatwy, bardzo odporny na mróz.

"Dansker" czyli "Duńczyk" to stoplamek wyselekcjonowany spośród siewek przez hobbystę ze Skandynawii. Rośliny (zarówno kwiaty jak i liście) są wysokie, podłużne. Kwiaty bladoróżowe (z bliska widać różowofioletowy rysunek na białym tle poszczególnych kwiatków w kłosie). Liście mocno nakrapiane dość drobnymi, fioletowo czarnymi plamkami.

Stoplamek wyselekcjonowany spośród siewek. Kwiaty są bardzo wysokie, mocne, intensywnie wybarwione. Liście dość szerokie, mocno nakrapiane. Podobny do odmiany "Foliorella", z tym że ta ostatnia ma liście gładkie zielone.

Pełna wigoru, okazała krzyżówka dwóch dziko rosnących storczyków. Odpowiada jej stanowisko lekko ocienione, ze stale wilgotną glebą. W naszym ogrodzie dorasta do 80cm, jest bardzo żywotna. Kwiatostany są wysokie i pełne (osiągają przeszło 35cm wysokości i mają po kilkadziesiąt pojedynczych kwiatów). Liście gładkie, zielone, bez cętek charakterystycznych dla rodzimego stoplamka (Dactylorhiza maculata).

Storczyk charakterystyczny dla wilgotnych łąk, torfowisk, skrajów mokrych olsów i zarośli graniczących z łąkami. Teoretycznie może osiągnąć przeszło 0,5 m wysokości, najczęściej jest jednak niższy. Produkuje nektar wabiący pszczoły (inne kukułki tego nie robią i są zapylane przez niedoświadczone, dopiero co wybudzone po ziemie pszczoły i trzmiele, które i tak poszukują pożytku w ich pustych kwiatach). W Polsce chroniony, na liście gatunków zagrożonych.

Kukułka plamista, stoplamek to rodzimy storczyk o prostej, grubej łodydze, na której szczycie w maju pojawiają się różowe kwiaty zebrane w zwarty kłosowaty kwiatostan. Liście nakrapiane licznymi, ciemnymi plamami. W Polsce dość rozpowszechniony, spotykany na mokrych łąkach, torfowiskach - jest jednak rośliną chronioną. W ogrodzie wymaga przede wszystkim stanowiska wilgotnego.

Kukułka plamista, stoplamek to rodzimy storczyk o prostej, grubej łodydze, na której szczycie w maju pojawiają się różowe kwiaty zebrane w zwarty kłosowaty kwiatostan. Wśród kwiatów istnieje duża zmienność wysycenia kolorem - tutaj selekt o niemal białych kwiatach (z bliska widać, że ich biel jest lekko zabrudzona różem lub fioletem). Liście nakrapiane licznymi, ciemnymi plamami. W ogrodzie wymaga stanowiska wilgotnego.

- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Calla palustris - czermień błotna
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Mentha aquatica - mięta nadwodna
- Geranium x magnificum - bodziszek wspaniały

Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »