
Ta nieduża, cieniolubna bylina przypomina pierwiosnka. Z rozetki owłosionych, pokarbowanych liści na wysokich łodyżkach wyrastają nieduże, intensywnie karminowe kwiatki. Zarzyczka lubi miejsca cieniste i chłodne; wilgotne lecz bez zastoin wody (ważne szczególnie zimą). Jej uprawa może się udać na ocienionym skalniaku. W Polsce można ją znaleźć w Tatrach, jest pod ścisłą ochroną.

Należący do grupy cyklamenów dyskowatych niewielki (mniejszy niż czysty gatunek) cyklamen pochodzący z południowo-zachodnich górzystych części Turcji. W naturze występuje w lasach iglastych i na ocienionych, skalistych terenach na wysokości 1000 -1500 m n.p.m. Mrozoodporny, dla lepszej ochrony można go okryć np. jedliną. Podobnie jak pozostałe cyklameny dyskowate wymaga stanowiska ocienionego,

Kwitnie bardzo wczesną wiosną białymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik - kwiaty są idealnie białe (w odróżnieniu od cyklamena dyskowatego „Album”, które mają bordowy „nosek”).

Pochodzi z gór Kaukazu. Nazwa pochodzi od stosunkowo dużej, płaskiej, dyskowatej bulwki, która tworzy podziemną część tego cyklamena. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną. Kwitnie bardzo wczesną wioną białymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik.

Niewielka bylina pochodząca z gór Kaukazu. Nazwa pochodzi od stosunkowo dużej, płaskiej, dyskowatej bulwki, która tworzy podziemną część tego cyklamena. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną.

Uroczy cyklamen wyselekcjonowany przez Jana Bravenboera: liście typowe dla cyklamena dyskowatego, w kształcie kopytka, z jasnym rysunkiem lub po prosty ciemnozielone. Kwiaty są białe z bordowym noskiem i mają na płatkach cieniutkie bordowo, fioletowe żyłki. Nazwa pochodzi od skojarzenia z krakelurą na starej porcelanie.

Kwitnie bardzo wczesną wioną intensywnie ciemnoróżowymi różowymi kwiatami (fuksja) zebranymi w miniaturowy bukiecik. Wymaga stanowiska ocienionego, dobrze radzi sobie pod drzewami i krzewami, na ocienionych skalniakach.

Ogrodowy, miniaturowy cyklamen; odmiana wyselekcjonowana pod kątem rysunku na liściu: prawie cała blaszka jest srebrzystobiała. Kwitnie bardzo wczesną wioną białymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną.

Ogrodowy, miniaturowy cyklamen; odmiana wyselekcjonowana pod kątem rysunku na liściu: prawie cała blaszka jest srebrzystobiała. Kwitnie bardzo wczesną wioną różowymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną.

Ogrodowy, miniaturowy cyklamen; odmiana wyselekcjonowana pod kątem rysunku na liściu: prawie cała blaszka jest srebrzystobiała. Kwitnie bardzo wczesną wioną bordowymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną.

Cyklamen dyskowaty wyselekcjonowany pod kątem rysunku na liściu: wyrazisty, ciemnozielony środek biegnący od nasady po końcówkę liścia otoczony srebrzystobiałym marginesem

Należy do grupy cyklamenów dyskowatych i wcześniej uchodził za podgatunek. Nieco większy od cyklamena dyskowatego. Kwiaty również większe, lekko fioletowe (zabarwione niebieskim). Mrozoodporny, dla lepszej ochrony można go okryć np. jedliną. Podobnie jak cyklameny dyskowate wymaga stanowiska ocienionego

Niewielka bylina rozpowszechniona na południu Europy. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną. Na półkuli północnej kwitnie od wczesnej jesieni białymi kwiatami zebranymi w miniaturowe bukieciki.

Niewielka bylina rozpowszechniona na południu Europy. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną. W kształcie i wybarwieniu liści występuje duża zmienność: w naturze najczęściej mają kształt jajowaty lub sercowaty, są zielone, szare lub zielone z szarosrebrnym rysunkiem; te dostępne w handlu są wyselekcjonowane pod kątem ciekawego wybarwienia i kształtu. W odróżnieniu od cyklamena dyskowatego kwitnie jesienią.

Selekt cyklamena bluszczolistnego o bordowych kwiatach. Liście zielone z szarosrebrnym rysunkiem. Kwitnie jesienią. Wymaga stanowiska ocienionego, dobrze radzi sobie pod drzewami i krzewami, na ocienionych skalniakach. Wygląda pięknie zarówno w nasadzeniach masowych jak i jako pojedynczy egzemplarz.

Ogrodowy, miniaturowy cyklamen, który mógłby być symbolem niewinności i czystości. Liście przypominające kształtem liście bluszczu są u tej odmiany srebrzyście białe, kwiaty - czysto białe. Kępka kwitnącego cyklamena tej odmiany jest niezwykle jasna i chłodna - przyda się w cienistym miejscu wymagającym rozjaśnienia i odświeżenia.

Ogrodowy, miniaturowy cyklamen. Jego liście charakteryzują się dużą zmiennością co do kształtu (trójklapowe jak u bluszczu, jajowate lub lancetowate) i wybarwienia - tutaj oferujemy formę o liściach srebrzystobiałych. Kwitnie wczesną jesienią białymi lub różowymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik, które trwają do pierwszych mrozów. W Polsce mrozoodporny, dla lepszej ochrony należy go okryć np. jedliną.

Cyklamen bluszczolistny wyselekcjonowany pod kątem rysunku na liściu: wyraziste, poszarpane na brzegach białe serce otoczone ciemnozielonym marginesem.

Pochodzi z górzystych obszarów Turcji. W Polsce mrozoodporny: należy mu zapewnić suche, dobrze zdrenowane stanowisko; dla lepszej ochrony można go okryć np. jedliną w drugiej połowie zimy. Kwitnie jesienią różowymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik. Liście drobniejsze i krąglejsze niż u cyklamena dyskowatego, z subtelnym acz wyraźnym, srebrnym rysunkiem, który na młodych liściach może być różowy.

Pochodzi z górzystych obszarów Turcji. W Polsce mrozoodporny: należy mu zapewnić suche, dobrze zdrenowane stanowisko; dla lepszej ochrony można go okryć np. jedliną w drugiej połowie zimy. Kwitnie jesienią białymi kwiatami zebranymi w miniaturowy bukiecik. Liście drobniejsze i krąglejsze niż u cyklamena dyskowatego, z subtelnym acz wyraźnym, srebrnym rysunkiem, który na młodych liściach może być różowy.

Pochodzi z górskich terenów na pograniczu Turcji i Syrii (choć jego nazwa wskazywałaby na Półwysep Iberyjski). Jest wariacją na temat kwitnącego wczesną wiosną cyklamena dyskowatego - wyróżniają go trochę większe kwiaty o dłuższych płatkach. Wymaga stanowiska ocienionego, dobrze radzi sobie pod drzewami i krzewami, na ocienionych, wapiennych skalniakach.

Rodzimy gatunek cyklamena - spotykany w południowej i środkowej części Europy, w Polsce można go znaleźć w Sudetach. Niewielki, liście okrągłe ze srebrzystym wzorkiem, kwiaty różowe i ciemnoróżowe. Wymaga stanowiska ocienionego, dobrze radzi sobie posadzony między korzeniami drzew lub między kamieniami na ocienionych skalniakach.

Cyklamen spotykany w naturze w lesistych terenach Półwyspu Peloponeskiego. Liście podobne jak u cyklamena bluszczolistnego. Kwitnie wiosną (kwiecień, maj) białymi, kwiatami o wydłużonych płatkach.

Krzyżówka Cypripedium tibeticum × C. franchetii. Odmiana o kwiatach średniej wielkości, pięknie wybarwionych w kolorze fuksji. Kwitnie na niskich pędach, tworzy ładne, niskie kępy.

Krzyżówka Cypripedium macranthos × C. montanum. Odmiana o kwiatach średniej wielkości, różowych. działki kielicha dłuższe, poskręcane lekko. Kwitnie na niskich pędach, tworzy ładne, niskie kępy.

Wspaniały obuwik o dużych, czysto żółtych kwiatach w raczej chłodnym odcieniu. Jest to krzyżówka azjatyckich gatunków C. fasciolatum x segawae.

Krzyżówka Cypripedium parviflorum x C. segawae. Odmiana o niewielkich kwiatach z żółtą warżką często nakrapianą czerwonymi piegami i długimi, poskręcanymi, bordowymi działkami kielicha.

Krzyżówka Cypripedium calceolus × C. parviflorum. Odmiana o niewielkich lecz fantastycznie wybarwionych kwiatach: żółta warżka jest tak nabiegnięta czerwonymi plamkami, że wydaje się być pomarańczowa. Działki kielicha długie, poskręcane. Odmiana żywotna, wdzięczna w uprawie.

„Frosch's Harlequin” to selekt z odmiany "Hans Erni" odznaczający się zmiennym wybarwieniem kwiatów zależnym od temperatur w okresie formowania się kwiatu: jeśli w tym czasie jest ciepło, różowe kwiaty będą podbite bielą, jeśli chłodno - przebijać będzie żółty. Niska odmiana o dość sporych kwiatach.

Krzyżówka C. parviflorum x macranthos. Kształt i kolor kwiatów podobny jak u C. „Sabine”, jest jednak mniejszy. Odmiana niezwykle wdzięczna, wytrzymała i łatwa w uprawie. Szybko się namnaża tworząc obfite, gęste kępy (na jednym ze zdjęć karpa 5 lat po posadzeniu).
Oferowane rośliny są co najmniej trzyletnie, co najmniej dwupąkowe (zakwitną w sezonie, w którym są sprzedawane).

Śliczny, stosunkowo noski ale mocarny obuwik. Kwiaty mogą różnić się nieznacznie pod względem intensywności wybarwienia. Pędy mocne, kwiaty średniej wielkości.

Obuwik o kremowożółtej warżce i brązowych działkach kielicha. Kwiaty utrzymują się długo - nawet do 4 tygodni w sprzyjających warunkach.

Krzyżówka Cypripedium tibeticum × C. calcicola. Odmiana o bardzo intensywnie wybarwionych, ciemno purpurowych kwiatach.

Krzyżówka Cypripedium hotei × C. macranthos. Odmiana o dużych, ciemnoróżowych kwiatach.

Kim jest Lucy Pinkepank? W naszym sklepie to piękny obuwik, śmiała krzyżówka Cypripedium kentuckiense x C. tibeticum. Odmiana o bardzo dużych, ciemnoróżowych kwiatach na wysokich pędach. Żywotna.

- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Calla palustris - czermień błotna
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Eichhornia crassipes - hiacynt wodny
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Geranium x magnificum - bodziszek wspaniały
- Cyclamen coum „Pink” - cyklamen dyskowaty różowy

Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »