
Bodziszek łąkowy o fioletowych, pełnych kwiatach, na które można liczyć w czerwcu i lipcu; przycięty po kwitnieniu kwitnie ponownie. Kwiaty trochę jak różyczki - świetny do ogrodu w wiejskim stylu, ma urok rośliny trochę staroświeckiej. Rewelacyjnie wygląda też w nowoczesnych nasadzeniach z trawami.

Doskonała krzyżówka Geranium platypetalum (zawdzięcza mu wielkie fioletowoniebieskie kwiaty) i G. ibericum. Kwiaty utrzymują się długo i są bardzo obfite - szczególnie na stanowisku słonecznym. Jak większość bodziszków nie wymaga obfitego podlewania, jest więc dobrym rozwiązaniem do niepodlewanych parków i ogrodów, nasadzeń miejskich. Bardzo dobry do podsadzania krzewów i drzew.

Legendarna bylina ogrodowa o przypominających rabarbar liściach osiągających przeciętnie 2 do 2,5 m wysokości; ogonki liściowe porośnięte są kolcami, liście twarde, sztywne. W Polsce zimuje, lecz należy jej w tym trochę pomóc: dobrze jest wysadzić ją na wzniesieniu terenu (może to być np. sterta kompostu) a na zimę, po ścięciu liści, okryć grubą warstwą torfu

Niska trawa o pokroju kaskadowym: liście w stonowane zielone i złote paski układają się w tę samą stronę. Dobrze rośnie w lekkim cieniu, posadzona na stanowisku słonecznym może nabrać czerwonawego koloru.

Pajęczy liliowiec o naprawdę dużych (22 cm) żółtych kwiatach z cynamonowym nalotem. Płatki powykręcane w loczki - wszystko jest w nazwie: „powykręcany cynamonowy wiatraczek”.

Świetny liliowiec mocnych kontrastów: żółte płatki, żółtozielona gardziel, wielkie jagodowe oko, jagodowy brzeg. Nazwany na cześć drinku (Bacardi, Malibu, likier bananowy, i po odrobinie soku żurawinowego i ananasowego

Wyjątkowy liliowiec, kwiaty pomarańczowe z ciemnofioletowym okiem.

Kwiaty kremowo-morelowe z żółtą falbanką.

Kwiaty kanarkowo żółte z zielonkawą gardzielą, kształtne. Powtarza kwitnienie.

Odmiana ta tworzy olbrzymie kępy wielkich, mięsistych niebieskich liści o kształcie dość głębokich misek. Grube liście czynią ją odporną na ślimaki. Kwiaty białe. Fantastyczny soliter.

Pochodzi od H. sieboldiana „Elegans” - liść sinoniebieski z kremowobiałym brzegiem. Bardzo piękna, choć potrzebuje czasu by pokazać całą swą urodę.

Olbrzymia funkia o bardzo niebieskich, mocno pomarszczonych liściach. Doskonale się czuje posadzona w dość głębokim cieniu.

Ulepszona wersja H. „Stained Glass”: liście mięsiste, złote, błyszczące, z bardzo szerokim brzegiem w dwóch odcieniach zieleni. Kwiaty pod koniec lata wyniesione wysoko ponad liście, pachnące

Ideał zielonej funkii: cudownie ciemnozielone, lekko nabłyszczone i regularnie wycięte jakby według wykrojnika liście. Grube liście czynią ją odporną na ślimaki. Kwiaty białe. Elegancka. Wymaga cienia.

Odmiana o liściu z niewielkim, kremowym środkiem okolonym szerokim, niebieskim brzegiem. Liście z ciekawą fakturą, mięsiste. Kwiaty - białe, duże. Udany sport H. „Great Expectations”. Bardzo podobna do H. „Dream Queen”.

Bardzo specjalna odmiana: jaskrawożółte liście osadzone są na czerwonych ogonkach liściowych. Blaszka liściowa pofałdowana, z wierzchu błyszcząca a pod spodem matowa. Tworzy gęste, zwarte kępy. Wspaniale wybarwiona zwłaszcza w miejscu odwiedzanym przez poranne słońce.

Sport H. „Halcyon” o liściach niebieskich z żółtym brzegiem blednącym później do białego. Odmiana stosunkowo nowa, uznana za hostę roku 2010 przez American Hosta Growers i często typowana na jedną z najlepszych nowych odmian.

Wyjątkowa funkia o łagodnym pokroju, jedwabistych dużych, miękkich liściach. Dobrze znosi słońce – nawet przez cały dzień, trzeba tylko pamiętać, żeby nie zabrakło jej wilgoci.

Liście ciemnozielone z białym brzegiem, podłużne. Bardzo ładnie rośnie w pojemnikach - na tarasach, balkonach. Tworzy zwarte kępy. Okrywowa.

Niewielka, klasyczna, niezawodna przy obsadzaniu brzegów i nasadzeniach masowych. Liście jasnozielone z kremowożółtym brzegiem. Ładnie się rozrasta i szybko tworzy zwarte, zgrabne kępy. Kwitnie długo i bardzo obficie fioletowymi kwiatami. Jest niewybredna - pasuje jej w zasadzie każde stanowisko, od słonecznego po cieniste. Znosi okresowy brak wody, choć oczywiście całą swą urodę pokazuje właściwie podlewana.

Bardzo duża odmiana – sport Hosty „Sum and Substance”. Liście wyglądają jak wielkie, błyszczące patelnie, oliwkowozielone z nieregularnym, jasnozielonym (przechodzącym w żółty) brzegiem.

Duża, fantastyczna, ulepszona wersja H. „Sagae”: złoty brzeg jest u „Liberty” 3 razy szerszy niż u „Sagae”! Funkia ta rośnie co prawda bardzo wolno i rozwija swoje cechy stopniowo, z wiekiem; generalnie przyjmuje się, że osiąga dojrzałość dopiero w wieku 7 lat. Dorosła jest wyrazista, bardzo piękna i elegancka. Odporna na ślimaki.

Imponująca roślina o liściach błyszczących, zielonych ze złotym brzegiem, zwieszających się do ziemi (wyglądają jak wielkie jęzory). Bardzo dobrze wygląda na stanowisku dość nasłonecznionym - lepiej się wtedy wybarwia.

Złotożółty liść otoczony szerokim niebieskozielonym brzegiem. Nie traci wariegacji liścia wraz z postępem sezonu wegetacyjnego - jedynie środek ze złotożółtego staje się bardziej biały. Liście sercowate, u starszych okazów głębiej unerwione. Odporna na ślimaki. Hosta roku 1999.

Bardzo niezwykła hosta: pokrój pionowy, liście podłużne, zielone z żółtym brzegiem. Wzniesione jak ręce do modlitwy - tak sugeruje nazwa.

Nowy, świetny sport H. „Loyalist”: liście mocne, mięsiste, wyprostowane mają biały środek upstrzony zielonymi plamkami i ciemnozielony brzeg.

W zasadzie nie trzeba na zakup namawiać nikogo, kto widział dorosłą H. „Sagae” rosnącą u kogoś w ogrodzie. Jest prawdziwie królewska, dostojna, pewna siebie.

Odmiana o liściach żółtych, satynowych, z wyraźnym unerwieniem, o kształcie sercowato-okrągłym, z dość szeroką, nieregularną, kremowobiałą obwódką. Żółty kolor liści jest bardzo ciepły, słoneczny. Świetnie wygląda szczególnie wśród zieleni i roślin o czarnych liściach.

Odmiana kosaćca żółtego o liściach w kremowo-zielone pasy. Przebarwienie na liściach jest szczególnie intensywne wiosną, latem może zanikać zupełnie. Charakteryzuje się niższym wzrostem niż gatunek.

Dotarł do naszej szkółki pod nazwą Iris sibirica „Ami No Kame”. Wielkość i kształt kwiatów wskazuje na krzyżówkę z kosaćcem syberyjskim: są duże, trochę spłaszczone; liście wąskie jak u kosaćca syberyjskiego. Kwiaty jasnoróżowe, ładnie prezentują się nad wodą.

Odmiana „Butter and Sugar” kwitnie wiosną dwubarwnymi, dużymi i kształtnymi kwiatami: dolne płatki w kolorze ciepłej, maślanej żółci, górne płatki białe. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza obecnie odmiana o jasnych kwiatach.

Odmiana „Harpswell Velvet” ma kwiaty głęboko fioletowe, aksamitne.

Odmiana wyraźnie niższa od gatunku. Kwiaty głęboko fioletowe o pofałdowanych, okrągłych płatkach.

Piękna krzyżówka Iris versicolor i I. virginica. Od wczesnej wiosny do kwitnienia liście są fioletowe. Odmiana zdobyła wiele ogrodniczych nagród.

Roślina cebulowa, długowieczna i niekłopotliwa. Melduje się z kwiatami jako jedna z pierwszych na przedwiośniu - chętnie odwiedzana przez pierwsze wiosenne trzmiele i pszczoły. Kwiaty białe, dzwonkowate z charakterystycznymi zielonymi lub żółtozielonymi „kropelkami” na końcówkach zrośniętych płatków.

- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Calla palustris - czermień błotna
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Mentha aquatica - mięta nadwodna
- Geranium x magnificum - bodziszek wspaniały

Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »