Liście ciemnozielone z białym brzegiem, podłużne. Bardzo ładnie rośnie w pojemnikach - na tarasach, balkonach. Tworzy zwarte kępy. Okrywowa.

Urocza miniaturka o grubych, niebieskich liściach, okrągłych, lekko pofałdowanych i wklęsłych. Jej angielska nazwa to „niebieskie mysie uszka”. Nisko nad gęstymi kępami liści na krótkich i grubych łodyżkach w lipcu pojawiają się blado lawendowe, stosunkowo duże kwiaty. Odporna na ataki ślimaków.
Wczesną wiosną 2023 wysyłamy "goły korzeń", później ukorzenioną roślinę.

Ulepszona wersja H. „Stained Glass”: liście mięsiste, złote, błyszczące, z bardzo szerokim brzegiem w dwóch odcieniach zieleni. Kwiaty pod koniec lata wyniesione wysoko ponad liście, pachnące

Ideał zielonej funkii: cudownie ciemnozielone, lekko nabłyszczone i regularnie wycięte jakby według wykrojnika liście. Grube liście czynią ją odporną na ślimaki. Kwiaty białe. Elegancka. Wymaga cienia.

Odmiana o liściu z niewielkim, kremowym środkiem okolonym szerokim, niebieskim brzegiem. Liście z ciekawą fakturą, mięsiste. Kwiaty - białe, duże. Udany sport H. „Great Expectations”. Bardzo podobna do H. „Dream Queen”.
Wczesną wiosną 2023 wysyłamy "goły korzeń", później ukorzenioną roślinę.

Zarejestrowany w 2002r. i natychmiast okrzyknięty klasykiem sport H. „Blue Angel”: grube, szaroniebieskie sercowate liście z kremowym brzegiem tworzą olbrzymie, wdzięczne kępy.
Wczesną wiosną 2023 wysyłamy "goły korzeń", później ukorzenioną roślinę.

„Ogień i lód” – biało-zielone liście powykręcane jak płomienie. Piękna funkia, sport. H. „Patriot”, dobrze znosząca nawet dość znaczne nasłonecznienie.
Wczesną wiosną 2023 wysyłamy "goły korzeń", później ukorzenioną roślinę.

Bardzo specjalna odmiana: jaskrawożółte liście osadzone są na czerwonych ogonkach liściowych. Blaszka liściowa pofałdowana, z wierzchu błyszcząca a pod spodem matowa. Tworzy gęste, zwarte kępy. Wspaniale wybarwiona zwłaszcza w miejscu odwiedzanym przez poranne słońce.
Wczesną wiosną 2023 wysyłamy "goły korzeń", później ukorzenioną roślinę.

Sport H. „Halcyon” o liściach niebieskich z żółtym brzegiem blednącym później do białego. Odmiana stosunkowo nowa, uznana za hostę roku 2010 przez American Hosta Growers i często typowana na jedną z najlepszych nowych odmian.

Wyjątkowa funkia o łagodnym pokroju, jedwabistych dużych, miękkich liściach. Dobrze znosi słońce – nawet przez cały dzień, trzeba tylko pamiętać, żeby nie zabrakło jej wilgoci.

Odmiana, która przez ostatnie 20 lat za sprawą swego niesamowitego wybarwienia (niebieski środek okolony szerokim, żółtym brzegiem) rozpaliła wiele umysłów i być może przyczyniła się do tak wielkiej popularności host w ogóle.

Niewielka, klasyczna, niezawodna przy obsadzaniu brzegów i nasadzeniach masowych. Liście jasnozielone z zielonkawym lub żółtawym brzegiem. Szybko tworzy zwarte, zgrabne kępy. Kwitnie długo i obficie.

Piękna, odwrócona wersja H. „Fragrant Bouquet” - jasnozielony środek (w kolorze avocado, z którego robi się sos guacamole) okolony ciemniejszym brzegiem.

Sport H. „Blue Angel”. Liść początkowo ma biały środek, z czasem pojawia się na nim coraz więcej „nacieków” od strony niebieskiego obrzeżenia, pod koniec okresu wegetacyjnego prawie całkiem niebieski. Jedna z ciekawszych odmian. Liczne i duże białe kwiaty.

Mniejszy sport H. „Striptease”, podobny także do H. „Kiwi Full Monty”. Kremowy środek liścia oddzielony nieregularnie białą żyłką od zielonego brzegu. Bardzo piękna, charakteryzuje się też dobrym tempem wzrostu.

Niebieskie, sercowate liście o wyraźnym unerwieniu są na tyle grube, że nie poddają się ślimakom. Tworzy ładne, symetryczne kępy. Kwitnie obficie liliowymi kwiatami. Jedna z lepszych odmian host dla hodowców - dała początek wielu nowym odmianom.

Prześliczny, klasyczny już sport H. „Halcyon”: żółty, sercowaty liść z niebieskim nieregularnym brzegiem. Hosta roku 2001.

Bardzo duża odmiana – sport Hosty „Sum and Substance”. Liście wyglądają jak wielkie, błyszczące patelnie, oliwkowozielone z nieregularnym, jasnozielonym (przechodzącym w żółty) brzegiem.

Duża, fantastyczna, ulepszona wersja H. „Sagae”: złoty brzeg jest u „Liberty” 3 razy szerszy niż u „Sagae”! Funkia ta rośnie co prawda bardzo wolno i rozwija swoje cechy stopniowo, z wiekiem; generalnie przyjmuje się, że osiąga dojrzałość dopiero w wieku 7 lat. Dorosła jest wyrazista, bardzo piękna i elegancka. Odporna na ślimaki.
Wczesną wiosną 2023 wysyłamy "goły korzeń", później ukorzenioną roślinę.

Imponująca roślina o liściach błyszczących, zielonych ze złotym brzegiem, zwieszających się do ziemi (wyglądają jak wielkie jęzory). Bardzo dobrze wygląda na stanowisku dość nasłonecznionym - lepiej się wtedy wybarwia.

Fantastyczny sport H. „Paul's Glory”. Odmiana stosunkowo nowa (zarejestrowana w 2002r, chroniona patentem roślinnym), nominowana do wielu nagród i często wymieniana wśród najlepszych.

Bardzo niezwykła hosta: pokrój pionowy, liście podłużne, zielone z żółtym brzegiem. Wzniesione jak ręce do modlitwy - tak sugeruje nazwa.
Wczesną wiosną 2023 wysyłamy "goły korzeń", później ukorzenioną roślinę.

Nowy, świetny sport H. „Loyalist”: liście mocne, mięsiste, wyprostowane mają biały środek upstrzony zielonymi plamkami i ciemnozielony brzeg.

W zasadzie nie trzeba na zakup namawiać nikogo, kto widział dorosłą H. „Sagae” rosnącą u kogoś w ogrodzie. Jest prawdziwie królewska, dostojna, pewna siebie.

Błyszczące złote liście okolone są szerokim, ciemnozielonym obrzeżem - ładniej się wybarwia niż H. „Guacamole” od której pochodzi. Wyraźnie widoczne unerwienie liści. Odmiana duża, żywotna, dobrze znosi stanowisko słoneczne. Kwiaty duże, pięknie pachną.
Wczesną wiosną 2023 wysyłamy "goły korzeń", później ukorzenioną roślinę.

Jedna z najbardziej widowiskowych funkii: ciemna zieleń brzegu liścia oddzielona białą kreską od jasnozielonego lub żółtozłotego środka. Fantastyczny, okazały soliter.

Olbrzymka o wielkich, złocistozielonych liściach. Toleruje słońce (liście nabierają bardziej złotawego odcienia). Do tej odmiany nie trzeba nikogo przekonywać – jej popularność nie słabnie od co najmniej 20 lat.

Nieduża odmiana o niezwykle niebieskich, miseczkowatych, mięsistych i pomarszczonych liściach. Piękna!

Średniowysoka, trzymająca się dość pionowo funkia o zielonych, błyszczących liściach obrzeżonych biało (i bardzo nieregularnie: często trafia się w zwartej karpie liść pół na pół biały i zielony) i pofałdowanych na brzegach.

Znakomity sport H. „June”: niebieski liść z wąskim żółtym środkiem. Liście są grube, ładnie wykrojone, kępa regularna. Odporna na ślimaki. Przyrasta dość wolno.

Urocza odmiana o dość grubych, wykręconych (zwłaszcza na końcówkach) liściach. Liście w dwóch tonacjach zieleni + kremowobiały, zmienny środek.

Odmiana stara, klasyczna, sprawdzona. Liść zielony z szerokim żółtym brzegiem o wyraźnie zaznaczonych nerwach. Rośnie szybko, dobrze znosi słońce.

Gatunek kosaćca dobrze znoszący latem stanowisko mokre, zimą należy mu jednak zapewnić „suche nogi”. Świetny na obrzeża stawu lub każde inne miejsce w ogrodzie, pod warunkiem, że będzie miał stale wilgotno, szczególnie do okresu kwitnienia - kwitną wówczas licznymi, wielkimi kwiatami. Podłoże może być obojętne lub lekko kwaśne, bogate w składniki odżywcze - za nawożenie obornikiem lub kompostem odwdzięczą się obfitym kwitnieniem i mocnym wzrostem. Idealne dla irysów japońskich jest stanowisko słoneczne. Odmiana „Variegata” charakteryzuje się dwukolorowymi, biało-zielonymi liśćmi.

Odmiana kosaćca żółtego o liściach w kremowo-zielone pasy. Przebarwienie na liściach jest szczególnie intensywne wiosną, latem może zanikać zupełnie. Charakteryzuje się niższym wzrostem niż gatunek.

Dotarł do naszej szkółki pod nazwą Iris sibirica „Ami No Kame”. Wielkość i kształt kwiatów wskazuje na krzyżówkę z kosaćcem syberyjskim: są duże, trochę spłaszczone; liście wąskie jak u kosaćca syberyjskiego. Kwiaty jasnoróżowe, ładnie prezentują się nad wodą.

- Equisetum hyemale „Robustum” - skrzyp zimowy
- Nawóz do roślin wodnych Osmocote w tabletkach
- Hakonechloa macra „Aureola” - hakonechloa smukła
- Hippuris vulgaris - przęstka wodna
- Acorus calamus - tatarak zwyczajny
- Pistia stratiotes - topian osokowaty
- Calla palustris - czermień błotna
- Asarum europaeum - kopytnik pospolity
- Caltha palustris - kaczeniec błotny
- Iris pseudacorus - kosaciec żółty
- Cyclamen coum „Pink” - cyklamen dyskowaty różowy
- Eichhornia crassipes - hiacynt wodny

Przytaczamy otrzymane komentarze, by mogły być wskazówką dla tych, którzy planują zakupy w naszym sklepie. Więcej »